Yaygın olarak “adet” olarak adlandırdığımız regl dönemi uterus astarınızın dökülmesidir. Kan ve endometriyal doku, serviks ve vajinadan aşağıya doğru akar.

Adet ( Regl ) Hesaplama Nasıl Yapılır?

Ne zaman adet olacağını bilmek çok faydalıdır. Belki tatil için denize gitme planı yaptın. Belki de arkadaşlarınla ​​birlikte bir pijama partisi planlıyorsun. Veya çantanızda ne zaman ped olacağını bilmen gerekir. Adet hesaplamasını yapmak size bunları planlamaya yardımcı olur. Adet döngüsünü nasıl hesaplayacağınızı bilmek, her şeyden önce size gönül rahatlığı verebilir.

Adet ( Regl ) Hesaplama Nasıl Yapılır?
Fotoğraf Sahibi: freepik

Adet döngüsü nasıl hesaplanır?

Adet döngüsünü hesaplamak için, döngünüzü nasıl izleyeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Endişelenmeye gerek yok bu anda. Bu oldukça basit. Yapmanız gereken tek şey, adet döngüsü günlerinizi nasıl hesaplayacağınızı bilmek. Bu da adet döneminizin ortalama uzunluğunu hesaplamak için adetiniz başladığında birkaç ay boyunca bir takvime işaretlemek. Adet Günü Hesaplama Tablosu oluşturmanız gerekmektedir. Bunu da kendinizin oluşturması en güzelidir.

Adet günleri nasıl sayılır?

Bu nasıl işliyor? Takviminizde adetinizin ilk gününü işaretleyin. Adetinizin ilk günü adet döneminizin 1. günüdür. Adetinizin ilk gününden başlayarak saymaya başlayın. Bir sonraki regilinizden önceki gün adet döneminizin son günüdür. O zaman saymayı bıraktın. O ay adet döngüsünde kaç gün geçirdin? Örneğin, döneminizi 5 Haziran’da aldıysanız ve bir sonraki döneminiz 2 Temmuz’da geldi ise, döngü süreniz o ay 27 gündü.

Adet Söktürücü (Getirici) Bitkiler

Halk arasında adet söktürücü, adet getirici olarak da tanımlanır. Eğer adetiniz bir türlü gelmiyorsa bu yiyecekleri deneyebilirsiniz. Adet Söktürmek İçin Ne Yapmalı ? ya da Adet Olmak İçin Yapılması Gerekenler sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Bazı yiyecekleri yemek ve yemekten kaçınmak, zamanınızın belirtilerini hafifletmek için yapabileceğiniz tek eylem değildir. Adet Sancısı Nasıl Geçer ? sorularınızı duyar gibiyim. Bunları da deneyin:

  • Egzersiz. Bazı araştırmalar, hafif kardiyo ve yoga gibi egzersizlerin adet kramplarını azalttığını kanıtlamaktadır.
  • Sıcak kompresler Sıcak su şişeleri veya mikrodalgada ısıtılabilen sıcak kompresler, karnınızdaki ve sırtınızdaki ağrıyı hafifletebilir.
  • İlaç kullanımı. İbuprofen ve diğer OTC ilaçları kramplarınızı azaltabilir.
  • Masaj. Karnınıza veya sırtınıza masaj yapmak adet ağrısını azaltabilir. 
Adet Sancısına Ne İyi Gelir?
Fotoğraf Sahibi: rawpixel

Adet Döneminde Ne Yenir?

Adet döneminde yiyeceğimiz yemekler oldukça önemlidir. Şöyle sıralayabiliriz.

Su

Çok fazla su içmek her zaman önemlidir ve bu özellikle de sizin zamanınız için geçerlidir. Hidratlı kalmak, adet kanamasının yaygın bir belirtisi olan dehidratasyon baş ağrısına yakalanma riskinizi azaltabilir.

Yapraklı yeşil sebzeler

Özellikle menstrüel akışınız ağırsa, döneminiz boyunca demir seviyelerinizde bir düşüş yaşamanız yaygındır. Bu yorgunluk, bedensel ağrı ve baş dönmesine neden olabilir.

Lahana ve ıspanak gibi yapraklı yeşil sebzeler demir seviyenizi artırabilir. Ispanak da magnezyum bakımından zengindir.

Tavuk

Tavuk, diyetinize ekleyebileceğiniz bir diğer demir ve protein bakımından zengin besindir. Protein yemek, genel sağlığınız için önemlidir ve isteklerinizin önüne geçerek döneminiz boyunca tam ve doyurulmanıza yardımcı olabilir.

Bitter çikolata

Lezzetli ve faydalı bir atıştırmalık olan bitter çikolata, demir ve magnezyum bakımından zengindir. 100 gramlık yüzde 70 ila 85 oranında bitter çikolata, demir için önerilen günlük alımın (RDI) yüzde 67’sini ve magnezyum için RDI’nın yüzde 58’ini içerir.

Adet Döneminde Kullanılmaması Gereken Yiyecekler

Tuz

Çok miktarda tuz tüketilmesi su tutmasına neden olarak şişkinliğe neden olabilir. Şişirmeyi azaltmak için, yiyeceklerinize tuz eklemeyin ve çok miktarda sodyum içeren yüksek oranda işlenmiş yiyeceklerden kaçının.

Kahve

Kafein, su tutma ve şişmeye neden olabilir. Aynı zamanda baş ağrılarını şiddetlendirebilir. Ancak kafein çekilmesi de baş ağrısına neden olabilir, bu nedenle günde birkaç bardak içmeye alışkınsanız kahveyi tamamen kesmeyin.

Alkol

Alkol vücudunuzun üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir ve bu da döneminizin semptomlarını şiddetlendirebilir.

Örneğin, alkol, sizi dehidre edebilir, bu da baş ağrısını kötüleştirir ve şişkinliğe neden olabilir. Aynı zamanda ishal ve bulantı gibi sindirim sorunlarına yol açabilir.

Adet Geciktirici İlaç

Hangi kadın en azından ara sıra kendi döneminden kaçınmak istediğini dile getirmedi? Yıllar boyunca bazı kadınlar, geleneksel doğum kontrol haplarını, örneğin bir tatilde, spor müsabakasında veya bir başka önemli kişisel etkinlikte adet kanamasından kaçınmak için, sürelerinin zamanlamasını değiştirmek amacıyla, geleneksel olmayan bir programa almışlardır. Piyasada menstrüasyonun baskılanmasını sağlayan oral kontraseptif haplar (OCP’ler) bulunmaktadır. Bu hapların bir kadının kanama düzenini değiştirmek, bir düzine yerine dönem (Lybrel) veya yılda sadece dört dönem (Seasonale ve Seasonique) üretmesi için tasarlanmıştır.

Adet baskılayan ürünler, geleneksel oral kontraseptif haplarla kimyasal olarak aynıdır. Aktif tabletler levonorgestrel ve etinil estradiolün bir kombinasyonunu içerir. Aradaki fark, kadının hapları kullanma şeklinden kaynaklanıyor. Geleneksel OCP 21 gün, ardından 7 gün plasebo hapı alınır. Seasonale ve Seasonique ard arda 84 gün boyunca alınır, ardından 7 gün plasebo hapları izlenir. Her iki durumda da, kadın plasebo hapları alırken, onun zamanını alır. Lybrel, aynı hormonları, yıl boyunca hormon dozunda değişiklik yapmadan, biraz daha düşük bir dozda kullanır. Lybrel hiç dönem üretmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Adet Geciktirici İlaç
Fotoğraf Sahibi: freepik