Anne/Çocuk

Bebeğimi Nasıl Kundaklarım?: Güvenli Bebek Kundaklama

Huzursuz bir bebeği rahat ve güvende hissettirmek için ihtiyacınız olan bir şey var. Kundaklama, rahim koşullarını taklit eden asırlık bir gelenektir ve ihtiyacınız olan tek şey bir battaniye ve zekice katlanmasıdır. Bebeğiniz mutlu, sıcak ve memnun olduğundan emin olacaktır. Bebeğiniz için olası riskleri en aza indirmek için güvenli kundaklama uygulamalarını takip edin.

Bebeğimi Nasıl Kundaklarım?

Battaniyeyi düz bir yüzeye yerleştirin. 

Battaniyeyi, yatağınız veya dolgulu bir zemin gibi güvenli ve düz bir yüzeye yayın. Elmas şeklinde düzenleyin. 

 • Battaniye en az 100 cm x 100 cm olmalıdır. Özellikle kundaklama için battaniye satın alabilirseniz, bu en iyisidir.
 • İdeal olarak, örtü, muslin pamuğu gibi hafif, nefes alan bir malzemeden yapılmalıdır. Bu, özellikle sıcak bir alanda yaşıyorsanız, bebeğinizin aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Battaniyenin üst köşesini aşağı katlayın. 

Battaniyeyi yaydıktan sonra, üst köşeden katlayın. Katlanmış köşe, altında değil battaniyenin üstünde olmalıdır.

 • Katlanmış köşe bebeğinizin yerleşimini yönlendirmenize yardımcı olacaktır.
 • Battaniyeniz şimdi, yanlarında ve altlarında 3 köşesi ve üst kısmında düz bir alanı olan, Süpermen sembolünün çizdiği bir karikatürün taslağına benzemelidir.

Bebeği yüzüstü yukarıya battaniyenin üzerine yerleştirin. 

Bebeği sırtüstü battaniyenin üzerine yatırın, böylece başları battaniyenin katlanmış üst kenarının üzerinde olsun. Bebeği battaniyenin üzerinde ortada tutmaya çalışın. Bebeğiniz çok küçükse, bunu yaparken başlarının ve vücudunun uygun şekilde desteklendiğinden emin olun.

 • Bebeğinizin yüzünü yukarıda tutmak ve kundaklandıktan sonra yüzlerinin battaniyeyle örtülmeyecek şekilde konumlandırıldığından emin olunması çok önemlidir.

Bebeğinizin sol kolunu yanlarına yerleştirin. 

Bebeğinizin sol kolunu alın ve dikkatlice düzeltin. Vücutlarının sol tarafına yerleştirin ve yavaşça yerinde tutun.

 • Alternatif olarak, kolu rahimdeki gibi göğsüne doğru katlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bebeğiniz eğer kolları bükülmüşse, serbestçe sıyrılabilir.

Sargıyı bebeğin vücudunun etrafından sağ tarafa çekin. 

Battaniyenin köşesini bebeğin sol tarafında (sağınız) vücudunun karşısına doğru çekin ve sağ taraflarının altında, sağ koltuk altlarının altında, sırtlarının altından geçirin.

 • Battaniye, bebeğin sol kolunu yanlarında bir yerde tutacak kadar sıkıca oturmalıdır.
Güvenli Bebek Kundaklama
Fotoğraf: Kelly Sikkema

Bebeğin sağ kolunu yanına getirin. 

Bebeğin sağ kolunu yavaşça yanlarına yerleştirin ve sol kolda yaptığınız gibi yerinde tutun. Katladığınız battaniyenin köşesi şimdi bebeğin vücudunun sağ tarafı ile sağ kolu arasında sıkışıp kalacak.

 • İsterseniz sağ kollarını göğsüne doğru da katlayabilirsiniz, ancak bunun bebeğin kundaktan kurtulmasını kolaylaştıracağını unutmayın.

Battaniyenin diğer tarafını bebeğin sol tarafının altına sokun. 

Bebeğin sağındaki battaniyenin köşesini (solunuz) alın ve gövdeleri boyunca çekin. Sol taraftaki bebeğin vücudunun altına sokun.

 • Bebeğinizin tüm üst gövdesi şimdi yavaşça ama sağlam bir şekilde sarılmalıdır, her iki kolu da sağlam bir şekilde yerine oturmalıdır.
 • Bebeğin göğsü ile battaniyenin arasına 2 veya 3 parmağınızı yerleştirebildiğinizden emin olun. Değilse, kundağı sökmeniz ve biraz daha gevşetmeniz gerekir.

Kundak dibini kapatın. 

Bebeğin ayaklarını örtmek için battaniyenin alt kısmını gevşek bir şekilde katlayın veya bükün. Gevşek ucu al ve bir tarafındaki veya diğer tarafındaki bebeğin bacaklarının altına sok.

 • Alternatif olarak, battaniyenin diğer tarafını bebeğin vücudundan geçirmeden önce battaniyenin alt köşesini bebeğin ayakları üzerine katlayabilirsiniz.
 • Önemli: Bebeğin bacaklarının ve ayaklarının kundak içinde hareket etmesi için bol miktarda yer bırakın. Bu, aşırı ısınmayı ve uzun vadede kalça displazisini önleyecektir. 
Bebek Kundaklama
Fotoğraf: Kelly Sikkema

Güvenle kundaklama

Güvenli kundaklama yapılması için bazı şartlar vardır. Bunlar:

Bebeğinizi daima uyuması için sırtüstü yerleştirin. 

Yanlarında veya midelerinde uyuyan bebekler, SIDS veya Ani Bebek Ölümü Sendromu geliştirme riski altındadır. Kundaklanmış bebekleri sırtlarında tutmak özellikle önemlidir, çünkü kundaklanmamış bebeklerden daha az hareketlidirler ve yüz aşağı yerleştirilirlerse boğulma riski daha yüksektir.

 • Kundaklamanın SIDS riskini önlediğine veya azalttığına dair kanıt yoktur. Ancak, doğru yapılırsa, bu uygulama bebeğiniz için güvenli ve faydalı olabilir.

Bebeğinizi 2 aylıkken kundaklamayı bırakın. 

Bebeğiniz kendi başına dönecek kadar büyüyünce, onları sarmayı bırakmanın zamanı gelmiştir. Bebeğiniz için, kundaklı iken mideleri üzerine yuvarlanmaları çok tehlikeli olabilir. 

 • Bebekler 2 aylık olduklarında devrilemezler, ancak bu yeteneği geliştirmeden önce kundaklamayı bırakmak en güvenli yoldur.
 • Bebeğinizin 2 aylıktan önce devrilebildiğini fark ederseniz, onları hemen kundaklamayı bırakın.
 • Bebeğiniz kundaklama için çok büyük olduğunda, uyku tulumu (bacakları gevşek bir şekilde kaplayan ancak kolları serbest bırakır) veya footie pijama gibi bir alternatif kullanmayı deneyin.

Çok sık kundaklama yapmaktan kaçının. 

Bebeği çok sık sık kundaklarsanız, özellikle bebek çok küçükse, akciğerlerini hava ile doldurmakta zorlanabilirler. Kundak, kollarını yerinde tutacak kadar sıkı olmalıdır, ancak yine de göğüsleri ve battaniyenin arasına 2-3 parmak yerleştirebilmelisiniz. Ek olarak, bacaklarının etrafından dolanacak şekilde bacaklarının etrafındaki bölümü yeterince gevşek tutun.

 • Kundaklama bebeğin bacaklarının etrafına çok sıkı sarılırsa, kalçalarının doğru gelişmesini engelleyebilir.
 • Kundak çok gevşek bir şekilde sarılırsa, boğulma riski oluşturarak bebeğin yüzünü kapatarak zarar görmesi tehlikesi vardır.
Bebek Nasıl Kundaklanır?
Fotoğraf: iconicbestiary

Bebeğinize aşırı ısınmayı önlemek için hafif bir battaniye seçin. 

Aşırı ısınma da bebeğinizi SIDS gelişme riskine sokabilir. Bebeğinizi kundaklarken daima hafif, nefes alabilen bir battaniye veya sargı seçin. Hava sıcaksa, bebeğinizi hafif giysilerle veya kundak örtüsünün altına yalnızca bir bebek bezi ile sarın. Aşağıdaki gibi aşırı ısınma belirtileri görüyorsanız, bebeğinizi kundaktan çıkarın: 

 • Hızlı nefes
 • Saçı nemlendirmek veya terlemek
 • Kızarmış cilt

Boğulmayı önlemek için bebeğin yatağında sağlam bir yatak kullanın. 

Çok yumuşak bir yatak, beşikte yüz aşağıya inmeyi başarırlarsa bebeği boğabilir. Sağlam bir yatak bebeğinizin uyumasına ve güvende kalmasına izin verecektir.

 • Yatağı, yatağa uyacak şekilde tasarlanmış bir çarşafla örtün.
 • Yatağın bebeğinizin yatağına veya beşiğine de iyi oturduğundan emin olun. Bebeğiniz yataklardan biriyle yatağın kenarları arasında boşluk olup olmadığını kontrol edin, çünkü bebeğiniz bunlardan birine girip sıkışabilir.

Gevşek battaniyeleri, yastıkları ve doldurulmuş hayvanları beşikten uzak tutun. 

Beşikte bol miktarda gevşek eşya olması bebeğinizi boğulma riskine sokar. Bebeğinize yastık ya da gevşek bir çarşaf veya battaniye vermeyin. Bir kundak, uyku torbası veya uygun giysiler kullanarak onları sıcak tutun.

 • Bebeklerin çoğu, 1 yaşına kadar yastık kullanarak güvenle başlayabilir.
 • Bebeğiniz muhtemelen 1 yaşındayken gevşek battaniyeler kullanmaya başlayabilir. Çocuğunuzun hazır olup olmadığından emin değilseniz, çocuk doktorunuza danışın.

Bebeği Kundaklama Videosu

Daha fazla oku:

https://hthayat.haberturk.com/anne-baba/bebek/haber/1067116-bebegi-kundaklamak-dogru-mu

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/tanla-bilir/bebegi-kundaklamanin-avantajlari-ve-dezavantajlari-1603017

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
[cleverwa_button id="4277"]
Kapalı
Kapalı