Cilt Bakımı

Cilt Bakımı: Cilt Tipine Uygun Bakım Yapmak

Cilt bakımı yapmayı hepimiz isteriz. Fakat cilt bakımı her insanın cilt tipine göre değişim göstermektedir. Bir cilt tipine bir tedavi iyi gelirken diğerine yan etki yapabilir. Şimdi kuru, yağlı ve olgun cilt tipleri için makalemize geçelim.

Kuru cilt bakımı nasıl olur?

Kuru cilt, dermatit kanıtı olmadığında (iltihaplanma) cildin dökülmesi veya ölçeklenmesi olarak tanımlanır. En sık karın bölgesi, ellerde ve yanlarda görülür ve kaşıntıya neden olabilir. Kuru cilt, nemin düşük olduğu kış aylarında daha sık görülür ve yaz aylarında düzelir. Bazı insanlar da kuru cilt geliştirme genetik (kalıtsal) bir eğilime sahiptir. Ayrıca, yaşlandıkça cildimizdeki doğal değişiklikler nedeniyle kuru cilt ile daha fazla sorun yaşama eğilimindedir. Bundan dolayı yaşlı insanlarda daha çok görülebilir.

Tedavi önemlidir, çünkü yoğun kuru cilt dermatite veya egzamaya neden olabilir. Kuru cilt sorunu aşağıdakilerle önlenebilir veya tedavi edilebilir:

 • Ilık banyo veya duş alarak.
 • Banyoları / duşları 5 ila 10 dakika ile sınırlandırmak.
 • Duştan kuruduktan veya ellerinizi yıkadıktan hemen sonra nemlendirici uygulayın.
 • Nemlendirici bir vücut sabunu ve el sabunu kullanarak.
 • Kış aylarında daha ağır kremler veya merhemler ve yaz aylarında hafif losyonlar kullanın.
Kuru cilt bakımı nasıl olur?
Fotoğraf: Brad Helmink

Yukarıdaki tedaviler kuru cildin durumunu iyileştirmezse, dökülmenin altta yatan dermatitin (ekzema da denir) bir işareti olması mümkündür. Kuru, kaşıntılı, pullanan cilde neden olabilecek farklı dermatit tipleri vardır. Onlar içerir:

 • Seboreik dermatit: Çok sayıda yağ bezi içeren bölgelerde kırmızı, pullu, kafa derisinde hafif kaşıntılı döküntü, burun ve yanlarda.
 • Alerjik kontakt dermatit: Deri, zehirli sarmaşık gibi alerjik reaksiyona neden olan bir maddeyle temas ettiğinde ortaya çıkan bir döküntüdür. Ellerin alerjik kontakt dermatiti sıklıkla avuç içi veya parmaklarda ölçeklenme, kızarıklık ve veziküllere (sıvı ile dolu kabarcıklar) neden olur.
 • Atopik dermatit: Genellikle çocuklarda başlayan ve ailelerde akma eğilimi gösteren uzun süreli bir dermatit tipi. Aynı zamanda yüz ve vücutta aşırı kuru, kaşıntılı cilde neden olabilir.
 • Sporcunun ayağı: Mantarın neden olduğu ayak tabanları ve / veya ayakları üzerinde ve ayak parmakları arasında kuru pullanan cilt.

Güneş koruması

Cildinizi güneşten korumak önemlidir çünkü güneş ultraviyole ışınımı (UVR) yayar. Zamanla, UVR’ye maruz kalma, kırışıklıklar, renk atmaları, yaşlılık lekeleri, iyi huylu (kanserli olmayan) büyümeler ve önceden kanserli ve kanserli büyümeler dahil, deride birçok değişikliğe neden olur. Aslında, cilt kanserlerinin çoğu güneşe maruz kalma ile ilgilidir.

UVR iki ana alt tipten oluşur: UVB ve UVA. UVB ışınları güneş yanığı ve bronzlaşmadan sorumludur. UVA ışınlarının fotoyaşlanmadan (güneşe uzun yıllar maruz kaldıktan sonra ciltte oluşan hasar) sorumlu olduğuna inanılmaktadır. Her iki tip de kansere bağlanmaktadır.

Güneş koruması
Fotoğraf: Jared Rice

Çoğu güneş koruyucu ürün UVB ışınlarını tıkayarak güneş yanıklarını önler. Yeni güneş koruyucu ürünler de UVA ışınlarını engellemede başarılıdır. Bu nedenle, güneşten korunma önerileri, güneşten koruyucuların yanı sıra bazı davranışları vurgulamaktadır. Tavsiyeler şunları içerir:

 • Gündüz güneşinden kaçınmak (sabah 10 ile akşam 3 arasında).
 • Şapka, uzun kollu gömlek ve pantolon giymek.
 • Bol miktarda güneş koruyucu kullanın ve sık sık tekrarlayın (her 2 ila 3 saatte bir).
 • Güneşten korunma faktörü (SPF) 30’dan büyük olan ve UVA ve UVB kapsama sahip güneş kremleri kullanmak.
 • Bronzlaşma yataklarından kaçınmak (bronzlaşma yatakları şimdi kansere neden olan kanserojen olarak kabul edilir).

Akneli / Yağlı ciltler için yüz cilt bakımı

 • Akneye yatkınsanız, sivilce için özel olarak formüle edilmiş bir temizleyici seçin. Bu ürünler genellikle aknenin temizlenmesine yardımcı olan salisilik asit veya benzoil peroksit içerir.
 • Yüzünüzü nazikçe temizleyin, çünkü sivilce patlamalarına bağlı travma sivilceleri daha da kötüleştirebilir veya skarlaşmaya neden olabilir.
 • Cildin sert mekanik fırçalanmasından ve lezyonların toplanmasından kaçının.
 • Bir nemlendirici kullanmanız gerekirse, akneye neden olmayan hafif, komedojenik olmayan nemlendiriciler kullanın.
 • Kadınlar, yağsız, komedojenik olmayan bir temel kullanmalıdır, çünkü ağır makyaj ürünleri veya diğer kozmetik ürünler gözenekleri tıkayabilir ve akneleri daha da kötüleştirebilir.
Akneli / Yağlı ciltler için yüz cilt bakımı
Fotoğraf: Ayo Ogunseinde

Olgun ciltler için yüz cilt bakımı

Fotoya alma, bir insanın kullanım ömrü boyunca cilde uzun süre UV radyasyonuna maruz kalmasından kaynaklanan hasar anlamına gelir. Pürüzlülük, buruşma, düzensiz pigmentasyon (renklenme), esnek olmayan, genişlemiş yağ (yağ) bezleri, kanser öncesi ve kanserli lezyonlar, fotoyaşlanma ile ilgili cilt değişikliklerinin örnekleridir.

Güneşten koruyucular ve güneşten korunma, fotoğraflamanın daha da ilerlemesini önlemek için önemlidir. Ayrıca sigara içiminin cildin yaşlanmasını hızlandırdığı gösterilmiştir, bu nedenle sigarayı bırakmak sağlıklı cilt sağlığı için önemlidir. Ek olarak, dengeli bir diyet cildin güneşten ve diğer çevresel elementlerden kaynaklanan hasarları onarmaya yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlar.

Olgun ciltler için yüz cilt bakımı
Fotoğraf: Lucija Ros Unsplash

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok topikal (cilde uygulanır) reçetesiz ve reçeteli ürünler mevcuttur:

 • Tretinoin (Retin-A® ve Renova®) : Sivilce tedavisi için ilk geliştirilen reçeteli bir ilaçtır. Ek olarak, uzun süre kullanıldığında cilt dokusunu ve rengini iyileştirdi. Tretinoin cildi eksfoliye eder (ölü bir cilt hücreleri katmanını giderir), pigmentasyona yardımcı olur ve ince çizgileri en aza indirir. Pek çok kişi yatmadan önce tretinoin veya ilgili ürünleri kullanmaktan faydalanabilir. Tretinoinin yan etkileri kuruluk, cilt soyulması ve kızarıklıktır. Her gece tretinoin kullanarak ve daha sonra tolere edilen sıklığı yavaş yavaş her gece artırarak bu yan etkileri en aza indirebilirsiniz. Tretinoin ayrıca cildi güneşten gelen ultraviyole ışınlarına karşı daha hassas hale getirir; bu nedenle, her sabah geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanılması tavsiye edilir.
 • Alfa hidroksi asitler (AHA’lar) : Alfa hidroksi asitler (glikolik, laktik, tartarik ve sitrik asitler) çok sayıda cilt ürününün bileşeni olarak bulunur. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde AHA içeren yaklaşık 185 ürün üreticisi var. AHA içeren kremler ve losyonlar ince çizgilere, düzensiz pigmentasyona, yaşlılık lekelerine ve genişlemiş gözeneklerin azaltılmasına yardımcı olabilir. AHA’ların yan etkileri hafif tahriş ve güneş hassasiyetidir. Bu nedenle, her sabah güneş koruyucu da kullanılmalıdır.
 • Beta hidroksi asit (salisilik asit) : Salisilik asit de fotoyaşlı cilt üzerindeki etkisi için çalışılmıştır. Cildi temizler ve cildin dokusunu ve rengini iyileştirir. Yağ yüklü saç folikülü açıklıklarına nüfuz eder ve sonuç olarak aknenin iyileşmesine de yardımcı olur. Salisilik asit içeren reçetesiz satılan birçok ürün var.

Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

Cilt bakımı yapmak için bazı ürünler mevcuttur. Bu ürünleri kategorilerine ayırdım ve sizlere ne işe yaradıklarını söyleyeceğim.

Nemlendiriciler

Nemlendiriciler cildi nemlendirmek için üretilmiş ürünlerdir. Ayrıca cildin su içeriğini arttırır ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Ayrıca, ciltten su kaybına karşı bir engel sağlarlar. Nemlendiriciler, ciltte bulunan yağları değiştirmeye veya ciltteki nem kaybına karşı korumaya yardımcı olan özel bileşenler içerir. Nemlendiricilerin güvenliği, bu amaç için güvenli ve uygun bileşenlerin seçilmesi ile sağlanır.

Nemlendiriciler
Fotoğraf: Jcomp

Ayak Tozları ve Spreyler

Ayak Tozları ve Spreyler, terin bakteriyel parçalanmasından kaynaklanan kokuyu azaltmak için ayaklara uygulanan ürünlerdir. Ayak Tozları ve Spreyler ya kötü kokuyu örtmek için koku kullanarak ya da kötü koku oluşumuna yol açan terlemeyi emerek çalışırlar. Ayak Tozları ve Spreylerin güvenliği, bu amaç için güvenli ve uygun olan bileşenlerin seçilmesi ile sağlanır. Ayrıca, Ayak Tozları ve Spreyleri cilt tahrişine veya alerjik reaksiyonlara neden olma potansiyelleri açısından değerlendirilir.

Ayak Tozları ve Spreyler
Fotoğraf: Imani Clovis Unsplash

Yüz ve Boyun Kremleri / Losyonları

Yüz ve Boyun Kremleri / Losyonları, yüzü ve boynu nemlendirmek ve yumuşatmak için tasarlanmış ürünlerdir. Genellikle yarı katı yağ ve su emülsiyonlarıdır. Yüz ve Boyun Kremleri / Losyonları, ciltteki yağları değiştirmeye ya da ciltteki nem kaybına karşı korumaya yardımcı olan özel bileşenler içerir. Yüz ve Boyun Kremlerinin / Losyonlarının güvenliği, bu amaç için güvenli ve uygun olan bileşenlerin seçilmesi ile sağlanır. Ayrıca Yüz ve Boyun Kremleri / Losyonları cilt tahrişine veya alerjik reaksiyonlara neden olma potansiyelleri açısından değerlendirilir.

Yüz ve Boyun Kremleri / Losyonları
Fotoğraf: freepik

Temizleyiciler

Temizleyiciler, kir, yağ, makyaj, fondöten ve ölü cilt hücrelerini temizleyerek cildi temizlemeye yönelik ürünlerdir. Gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olan özel bileşenler içerirler. Cildin kurumasını önlemek için nemlendiriciler de içerebilirler. Temizleyiciler cildinizi temiz ve ferah hissetmenizi sağlar. Temizleyicilerin güvenliği, bu amaç için güvenli ve uygun bileşenlerin seçilmesi ile sağlanır. Ek olarak, Temizleyiciler cilt tahrişine veya alerjik reaksiyonlara neden olma potansiyelleri açısından değerlendirilir.

Temizleyiciler
Fotoğraf: The Honest Company

Vücut ve El Kremleri ve Losyonları

Vücut ve El Kremleri / Losyonları, vücudu ve elleri nemlendiren ve yumuşatmayı amaçlayan ürünlerdir. Genellikle yarı katı yağ ve su emülsiyonlarıdır. Vücut ve El Kremleri / Losyonları, ciltteki yağları değiştirmeye ya da ciltteki nem kaybına karşı korumaya yardımcı olan özel bileşenler içerir. Vücut ve El Kremleri / Losyonlarının güvenliği, bu amaç için güvenli ve uygun olan bileşenlerin seçilmesi ile sağlanır. Ek olarak, Vücut ve El Kremleri / Losyonları cilt tahrişine veya alerjik reaksiyonlara neden olma potansiyelleri açısından değerlendirilir.

Vücut ve El Kremleri ve Losyonları
Fotoğraf: Hanna Postova

Kore Cilt Bakımı

Hydrafacial Cilt Bakımı

Etiketler

Bir Yorum

 1. Harika bir yazı çok faydalı olmuş✨ Cilt tipini tanımak ve ihtiyacı olan rutini izlemek, ona uygun ürünler kullanmak çok önemli ?? Araştıranlar için ek bir bilgi olarak AHA’lar ve BHA’lar sivilce, akne, kapalı/açık komedonların, siyah ve beyaz noktaların tedavisinde çok başarılı, bir anda hassasiyet oluşmaması için küçük yüzdeli konsantrasyonlarla rutine eklenebilir. AHA’lar cildin daha üst katmanında etkili iken BHA’lar cildin daha alt katmanlarındaki problemlerin çözümünde yararlı olacaktır✨

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
[cleverwa_button id="4277"]
Kapalı
Kapalı