Sağlık

Evde Diyabet Nasıl Test Edilir

Diyabet ciddi bir tıbbi durumdur, bu yüzden endişeleniyor olabilirsiniz. Diyabetinizi erken yakalamak için doktorunuzdan sağlık muayenesi almak en iyisi olsa da, evde semptomları izleyebilir ve kendi kendine tanı koyabilirsiniz. Kan şekeri seviyenizi evde bir glikoz ölçer veya A1C testi kullanarak kontrol edebilirsiniz. Ancak, şeker hastası olduğunuzdan şüpheleniyorsanız veya test sonuçlarınızda kan şekeri yüksek olduğunuzu gösterirseniz doktorunuza görünün.

Diyabet Belirtilerini İzleme

Diyabet olduğunuzu bazı belirtilerden anlayabilirsiniz. Sizin için bazı belirtiler:

Diyabet Belirtilerini İzleme

Su içmeniz ve daha sık idrara çıkmanız gerektiğine dikkat edin. 

Tipik olarak, kan şekeriniz kontrolden çıkarsa, sürekli susadığını hissedeceksiniz. Bir bardak su veya çaydan bile düşünmeden bile düşürebilirsiniz, örneğin normalde sadece bir ya da iki bardak içtiğinizde.

 • Kanınızdaki şeker konsantrasyonu yüksek olduğunda, böbrekleriniz artık şekeri çekemez. Vücudunuz o şekeri dokularınızdan daha fazla su çekerek seyreltmeyi dener ve susuz kalmanıza neden olur. Bu, daha fazla su içmek için dürtü hissetmenizi sağlar, bu da daha sık idrara çıkmanıza neden olur.

Ani kilo kaybına dikkat edin. 

Kilo vermeye çalışıyorsanız, kilo vermek kötü bir şey değil. Bununla birlikte, son zamanlarda yeme veya egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirmediyseniz, aniden kilo vermek diyabetin bir göstergesi olabilir.

 • Tip 2 diyabetle, insülininiz kanınızdaki enerjiyi almak için şeker almakta zorlanır. Bu nedenle, enerji için yağ ve kas rezervinizden çizim yapmaya başlar ve kilo vermenize neden olur.
 • Tüm erken şeker hastalarının kilo vermeyeceğini unutmayın. Diyabetiniz olsa bile kilo alabilir veya kilonuzda herhangi bir değişiklik göremezsiniz.

Ekstra aç olup olmadığınızı kontrol edin. 

Kontrolsüz diyabet aşırı açlığa da neden olabilir. Kendinizi her zaman ve büyük miktarlarda atıştırmak isteyen bulabilirsiniz. Aynı zamanda, hala kilo kaybediyor olabilirsiniz. 

 • Genelde bunun nedeni, vücudunuzun kanınızdaki glikozdan enerji çekmekte zorlanmasıdır, bu yüzden daha fazla yemek istemenizi sağlar.

Yavaş iyileşme süreleri ve daha fazla sayıda enfeksiyon arayın. 

Diyabet ile, normalde olduğundan daha fazla kesinti elde edemezsiniz. Örneğin, bir kesimden bir iki hafta sonra bile bir iyileşmenin bitmediğini fark edebilirsiniz.

 • Ayrıca, diş eti veya cilt enfeksiyonlarını daha sık, ayrıca idrarınızdaki mantar veya şekerin neden olduğu genital kaşıntıya yakalayabilirsiniz.
 • Kararsız glikoz seviyeleri kan dolaşımınızı etkileyebilir, bu yüzden iyileşme daha uzun sürer.

Yorgunluk ve sinirlilik dikkat edin. 

Kontrolsüz kan şekeri seviyeleri her zaman yorgun hissetmenize neden olabilir. Bu sadece uzun bir çalışma gününden sonra yorgun hissetmek değildir; bunun yerine, ne kadar dinlendiğiniz önemli değil, titremeyeceğiniz bir yorgunluk. Sinirlilik ilgili bir semptomdur, çünkü kendinizi hissetmemeniz sizi sinirlendiremez.

 • Kararsız kan şekeri dolaşımınızı azaltabildiğinden, kanınız hücrelerinize enerji ve oksijen alamaz.

Görme bulanıklığınız varsa doktora görünün. 

Yüksek kan şekeri seviyeleri gözlerinizde değişikliklere neden olabilir ve bulanık görmeye neden olabilir. Kan şekerinizi kontrol altına alırsanız bu belirti kaybolur, ancak kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekir.

 • Bulanık görme yaşarsanız, tıbbi bir değerlendirme için derhal doktorunuzu ziyaret edin.

Kan Şekeri Nasıl Kontrol Edilir?

Kan şekerini belirli aralıklarla kontrol etmeliyiz. Peki kan şekeri nasıl kontrol edilir. Bu yöntemleri paylaşıyoruz.

Kan Şekeri Nasıl Kontrol Edilir?

Bir glikoz test kiti satın alın. 

Bunları eczanelerde veya büyük mağazaların çoğunda bulabilirsiniz. Monitörünüze gitmek için uygun test şeritlerine de ihtiyacınız olacak, bu nedenle kitinizin bir kısmına sahip olduğundan veya bir kısmını satın aldığınızdan emin olun.

 • Ayrıca, kitte sahip değilse, lanetleme cihazınız için iğne uçları satın almanız gerekebilir.
 • Kitin pil gerektirip gerektirmediğini kontrol edin.
 • Bazı kitlerin reçete gerektirebileceğini ve bunlar olmadan pahalı olabileceğini unutmayın. Ancak, bazı bölgelerde tezgahta 10 dolara kadar düşük bir fiyatla kullanılabilirler.

Ellerinizi ılık sabun ve suyla yıkayın. 

Cildinizi delmeniz ve bakteri tanıtmak istememeniz gerekir. Sabunu tamamen durulamadan önce ellerinizi en az 20 saniye yıkayın.

 • Ellerinizi temiz bir havluda iyice kurulayın.
 • Ellerinizi yıkayabileceğiniz bir yere yakın değilseniz, el dezenfektanı kullanın veya parmağınızı sürtünme alkollü bir bezle ovalayın.

Glikoz monitörüne bir test şeridi yerleştirin. 

Şerit, monitörde hangi yöne gittiğini belirtmelidir. Nasıl yapılacağından emin değilseniz, monitörünüzle birlikte verilen talimatları okuyun.

 • Bazı eski glikoz monitörleri, makineye itmeden önce şeridin üzerine bir damla kan koymanızı gerektirebilir.
 • Tipik olarak, şeridin sokulması monitörü açacaktır. Ancak, önce pilleri takmanız gerekebilir.

Bir damla kan almak için parmağını kullan. 

Yayı yükleyerek lansetin üst kısmını yukarı çekin. Kanatlama cihazını parmak ucunuzun kenarına yassı olarak yerleştirin, daha sonra yayı bırakmak için düğmeye basın. Parmağını delecek.

 • Önceden yüklenmiş gelmediyse, kesme cihazınızın ucuna bir iğne koymanız gerekebilir. Yanında en az 1 iğne olmalı.

Kan damlasını test şeridine yerleştirin. 

İğne, parmağını kan almak için yeterince sert batırmalı. Test şeridinin sonuna kadar kana dokunun ve parmağınızı orada tutun. 

 • Kanınız yeterli değilse, kan almanıza yardımcı olmak için parmağınızı uca doğru sıkın.

Sonuç için bekleyin. 

Monitör size bir okuma yapana kadar parmağınızın ucunu şerit üzerinde tutun. Bir okumanın ekranda belirmesi sadece birkaç saniye sürecektir. Bir dakikadan uzun sürerse, yanlış bir şey yapmış olabilirsiniz.

 • Geri dönün ve farklı bir şey yapmanız gerekip gerekmediğini görmek için monitörünüzün talimatlarını okuyun.

A1C Testini Deneyin

A1C kan şekeri ölçmek için bir testtir ve muadilleri de vardır.

A1C Testini Deneyin

Bir eczaneden bir A1C test kiti satın alın. 

A1C seviyeniz son 2-3 ay içerisinde kan şekeri seviyelerinizin bir ölçüsüdür. Doktorunuz bu seviyeyi sizin için ölçebilir, ancak nispeten doğru bir okuma elde etmek için evde bir kit de kullanabilirsiniz.

 • Kitleri 50 ile 150 dolar arasında değişiyor.
 • Doktorunuz reçetelerse sigortanız bu kitin maliyetini karşılayabilir.

Ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayın. 

Parmağınızı açacağınız için bakterileri minimumda tutmak istersiniz. Sabunu durulamadan önce ellerinizi en az 20 saniye fırçalayın.

 • Ellerinizi yıkayamazsanız, el temizleyici kullanın veya parmağınızı sürtünme alkollü bir bezle silin.

Bir damla kan çekmek için parmağınızı neşterle delin. 

Neşterin tepesindeki yükleme mekanizmasını yukarı kaldırın. Neşterin ucunu, parmağınızın ucuna yakın olan tarafına yaslayın. Yayı serbest bırakmak için düğmeye basın; neşter parmağınızı küçük bir iğne ile sabitleyecektir.

 • Kitten kite değişebileceğinden daima önce A1C kitinizin talimatlarını okuyun.

Kanı şeridin üzerine veya çözeltinin içine bırakın. 

Kitler değişkenlik gösterebilir, bu nedenle bir şeridin sonuna kan damlası koymanız gerekebilir veya bir çözeltiye düşürmeniz gerekebilir. Her iki durumda da, okumak için kana ihtiyacın olacak.

 • Kan almakta zorlanıyorsanız, parmağınızın uzunluğunu, sıkıştığınız yere doğru sıkın.

Kit içindeki sonuçları veya postaları okuyun. 

Bazı kitlerle, sonuçların elde edilmesi için çözümün rengini bir tabloyla karşılaştıracaksınız. Diğer kitlerde, bir glikoz monitörüne benzeyen bir monitörden okuma alacaksınız. Diğer durumlarda, sonuçlarınızı öğrenmek için kit içindeki postaları göndermeniz gerekecektir.

Risk Faktörlerinizi Tartmak

Kan şekeri ne zaman riskli olur? Kan şekeri hangi kişilerde görülür?

Risk Faktörlerinizi Tartmak

İnternette bir risk faktörü değerlendirmesi yapın. 

Bu testleri birçok saygın tıbbi web sitesinden bulabilirsiniz. Size bir dizi soru soracaklar ve daha sonra diyabetli olma veya gelecekte geliştirme konusunda risk seviyenizi söyleyecekler.

45 yaşın üzerindeyseniz, yaşınızı bir faktör olarak kabul edin.

45 yaşın üzerindeki kişilerin 45 yaş altı insanlara göre tip 2 diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir. Yaşlandıkça, sağlığınızı yakından takip ettiğinizden emin olun.

 • Ancak, yaş birçok risk faktöründen sadece biridir. 45 yaşın üzerinde olmak otomatik olarak diyabet geliştireceğiniz anlamına gelmez.

Bazı azınlık gruplarına aitseniz sağlığınıza dikkat edin. 

Asyalı-Amerikalı, Afrikalı-Amerikalı, İspanyol ya da Amerikan Yerli Amerikalıysanız daha yüksek risk altındasınız. Sağlığınız için endişeleniyorsanız, riskinizi nasıl azaltabileceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Ailenizde diyabet varsa, sağlığınızı yakından izleyin. 

Ailenizde insanlar diyabetli ise, onu geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bu, özellikle ebeveyn veya kardeş ise geçerlidir. Elbette, genetiği değiştiremezsiniz, ancak bunun sizi daha yüksek risk altına soktuğunun farkında olmalısınız.

 • Genlerinizi değiştiremezken, diğer risk faktörlerini azaltmak için adımlar atabilirsiniz.

Diğer sağlık koşullarının sizi tehlikeye atabileceğini unutmayın. 

Gebelik diyabeti geçirdiyseniz, daha sonra tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksektir. Benzer şekilde, polikistik over sendromu da sizi riske sokar.

 • Bu koşulları değiştiremezken, diğer risk faktörlerini azaltmak için çalışabilirsiniz.

Tansiyonunuzu, kolesterolünüzü ve trigliseritlerinizi izleyin. 

Yüksek tansiyonunuz, kolesterolünüz ve trigliseritleriniz varsa, diyabet riski daha yüksektir. İyi haber şu ki, bu sayıları azaltmak ve riskinizi azaltmak için adımlar atabilirsiniz.

 • Kilo vermek, sağlıklı bir diyet yemek ve günlük aktivite seviyenizi arttırmak bu konuda yardımcı olabilir.
 • Eğer sayılarınız hala yüksekse, bu sayıları azaltmak için doktorunuzla ilaçlar hakkında konuşun.

Kilo vermeye yardımcı olmak için sağlıklı bir diyet yapın. 

Aşırı kilo, zamanla diyabet riskine yol açabilir. Sebzeler, meyveler, yağsız proteinler ve kepekli tahıllar açısından zengin, sağlıklı bir diyet yaparak, genel sağlığınızı artıracak ve bu fazla kiloları kaybetmeye çalışacaksınız.

 • Sağlıklı bir diyetin nasıl yenileceğinden emin değilseniz, bir diyetisyenle konuşun.
 • Genel kalori alımını azaltmak için şekeri ve yağları sınırlandırmaya çalışın.

Haftanın çoğu günü 30 dakika egzersiz yapın. 

Hareketsizlik sizi diyabet için yüksek risk altında bırakabilir. Bununla mücadele etmek için haftalık rutinlerinize alıştırmaya çalışın. Haftada 150 dakika egzersiz yapın.

 • Egzersizinize katılmak için spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Öğle yemeğinde yürüyüşe çıkmayı, asansör yerine merdivenleri kullanmayı ve günlük aktivitenizi arttırmak için park yerinde olabildiğince park etmeyi deneyin.
 • Bir koşu bandından hoşlanmıyorsanız, diğer etkinlikleri deneyin. Yüzebilir, bisiklete binebilir, tenis oynayabilir, basketbol sahalarına varabilir, yürüyüş yapabilir, hatta bahçeye katılabilirsiniz. Sizi hareket ettiren ve terleyen bir şey varsa sayılır.
 • Egzersiz diyabetin önlenmesi için önemlidir, çünkü vücudunuzun kanınızda glikoz kullanmasını sağlar ve insülin duyarlılığınızı arttırır. Ayrıca, kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı?

Kan şekeri olduğumuzu düşünüyorsan nereden ve nasıl tıbbi yardım alabiliriz?

Ne zaman tıbbi yardım alınmalı?

Diyabetiniz olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Endişelenmeyin, ancak diyabet ciddi bir tıbbi durumdur. Tedavi olmadan sağlığınıza zarar verebilecek komplikasyonlara neden olabilir. Neyse ki, diyabeti tedavi edebilir ve muhtemelen daha fazla sağlık sorununu önleyebilirsiniz. Endişelerinizi tartışmak ve tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzu ziyaret edin. [29]

 • Ev testleri normal gelse bile diyabetle ilgili endişelerinizi her zaman doktorunuzla konuşmalısınız. Hiçbir şeyin yanlış olmadığından emin olacaklar.

Kan şekeri sürekli olarak 200 miligram / desilitreden fazlaysa bir doktora görünün. 

Son zamanlarda yemek yeme veya yemek yeme, 200 mg / dL’den daha yüksek bir kan şekeri seviyesi şeker hastalığına sahip olabileceğinizi gösterebilir. Ancak, özellikle yeni bir şeyler yedikten sonra ara sıra yüksek bir okuma yapmanız normaldir. Kan şekerinizin sürekli olarak yüksek olup olmadığını belirlemek için bir hafta boyunca birkaç okuma yapın. Okumalarınız yüksekse, doktorunuz diyabetin olup olmadığını anlamak için başka testler yapabilir. [30]

 • 1 okuduktan sonra şeker hastası olduğunuzu varsaymayın. En az bir hafta boyunca günün farklı saatlerinde birkaç okuma yapın. Tüm okumaları kaydedin, böylece trendleri arayabilirsiniz.
 • Şeker ve alkol gibi bazı yiyecekler, tüketildikten hemen sonra daha yüksek kan şekeri değerlerine neden olabilir.
 • Sabahları kahvaltı yapmadan önce kan şekerinizi alırsanız (ve 8 saatte yemek yememişseniz), kan şekerinizin 100 mg / dL’nin üzerindeyse doktorunuza danışınız, bu durum diyabet öncesi olabilir. Ancak, önceki gece büyük bir akşam yemeği ya da çok miktarda alkol aldıysanız, bu okuma yapay olarak yüksek olabilir.

A1C sonuçlarınız yüzde 5,7’nin üzerindeyse doktorunuzu ziyaret edin. 

Diyabetiniz olduğu kesin olmamakla birlikte, A1C’niz yüzde 5,7’nin üzerindeyse prediyabetli olabilirsiniz. A1C’niz yüzde 6,4’ün üzerindeyse diyabetiniz olabilir. Ancak, daha ileri tanı için her zaman bir doktorla konuşmalısınız.

 • Bazı şartlar A1C’nizi hatalı bir şekilde yüksek veya düşük okumasına neden olabilir. Örneğin, kronik bir kanama bozukluğunuz varsa, yanlış okumaların düşük olmasına yol açabilir.

Şeker hastalığınız varsa doktorunuz tarafından belirtildiği gibi davranın. 

Tedavi edilmeyen diyabet ciddi komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle doktorunuzun tedavi önerilerini dinleyin. Tip 1 diyabet ile vücudunuz her zaman yapamadığı için her zaman insülin almanız gerekir. Ek olarak, yaşam tarzı değişikliklerine ihtiyacınız olabilir. Tip 2 diyabet için doktorunuz muhtemelen diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunu önerecektir.

 • Kontrol altında olduğundan emin olmak için kan şekerinizi günlük olarak izlemeniz gerekir.
 • Kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olması için insülin veya oral ilaçlar kullanabilirsiniz.
 • Günlük kan şekeri ile sağlıklı bir diyet ile kan şekerinizi kontrol etmenize yardımcı olabilirsiniz.
 • Nadir durumlarda, Tip 1 diyabetin tedavisi için pankreas nakli alabilirsiniz.

Daha Fazla Oku

 1. https://www.turkdiab.org/diyabet-hakkinda-hersey.asp?lang=TR
 2. https://www.medicalpark.com.tr/seker-hastaligi-diyabet-nedir/hg-1703
 3. https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/diyabet
 4. https://www.evippe.com/saglikli-yasam/

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
[cleverwa_button id="4277"]
Kapalı
Kapalı