Makyaj

Fondöten Seçimi: Cildime Uygun Fondöten Tonunu Nasıl Bulabilirim?

Fondöten, lekeleri örtmek için kullandığınız kozmetik tabandır ve ten renginizi temizler. Böylece makyajınızın geri kalanını uygulamak için düzgün bir yüzeye sahip olursunuz. Doğru fondöten kullanmak önemlidir, çünkü yanlış fondöten belirgin ve doğal görünmeyebilir ve kozmetik ürünlerinizin geri kalanı için uygun kanvas yaratmaz. Cilt tipi de dahil olmak üzere fondöten tonunu seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. Bunlardan en önemlileri cilt tonu ve ten diyebiliriz.

Cildiniz Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Alt tonunuzu öğrenin

Bir fondöten seçmeye çalışmadan önce, cildinizle ilgili, örneğin tonunuz gibi birkaç şey belirlemek en iyisidir. Cildinizin yüzeyi, elementlere veya sivilcelere maruz kalma gibi birçok şeyden dolayı renk değiştirebilirken, alt tonunuz her zaman aynı kalır. Bu nedenle, alt tonunuzun belirlenmesi, doğru temel rengini seçmenize yardımcı olacaktır. Genelde, insanlar üç temel unsuru karıştırırlar.

Hangi Alt Tonluyum?

Hangi alt tonluyum? Cildim hangi alt tonu? Yüzüm hangi alt tonlu? diye sorular sormuşsunuzdur elbet. Bunu aslında siz belirleyeceksiniz.

 • Soğuk, yani cildinizin daha mavi, kırmızı veya pembe olması durumudur.
 • Sıcak, cildinizin daha altın, sarı veya şeftali renkli olduğu anlamına gelir.
 • Nötr, bu da cildinizin serin ve sıcak renklerin bir kombinasyonuna sahip olacağı anlamına gelir.
Cilt tonunu öğrenmek
Fotopraf Shibi: Branislav Belko

Alt Tonunuzu Belirleyin

Alt tonunuzun sıcak, soğuk veya nötr olup olmadığını belirlemek için kullanabileceğiniz birkaç test vardır. Testler, saç ve göz rengini, hangi renklerde en iyi göründüğünüzü, güneşe nasıl tepki gösterdiğinizi ve damarlarınızın rengini değerlendirmeyi içerir.

 • Doğal olarak siyah, kahverengi veya sarı, yeşil, gri veya mavi gözlerle birleştirilmiş saçlar, soğuk bir tonun göstergesidir. Doğal siyah, kumral veya çilekli sarı saçlarla birleşen fındık, kahverengi veya sarı gözler sıcak bir tonu gösterir.
 • Eğer tonunuz soğuksa, gümüş takılar sizi en iyi şekilde görecektir. Eğer altın tonunuz sıcaksa altın takı size yakışacaktır. Nötr altı tonlu biri, hem gümüş hem de altın olarak eşit derecede iyi görünür.
 • Soğuk tenli olan insanlar güneşte kolayca pembeye dönüşebilir veya kolayca yanar, sıcak olan insanlar ise güneşte bronzlaşır.
 • El bileğindeki mavi damarlar soğuk olduğunu; yeşil damarlar sıcak gösterir; mavimsi-yeşil nötr olduğunu gösterir.
Hangi Alt Tonluyum
Fotoğraf Sahibi: Linh Ha

Cildime uygun en uygun fondöteni nasıl seçerim?

Kuru veya yağlı bir cilde sahip olduğunuzu bilmek bir fondöten tonu seçmenize yardımcı olmaz, doğru fondöten türünü seçmenize yardımcı olur. Cilt yağlı, kuru veya karma olabilir ve normal veya hassas cildiniz olabilir.

 • Yağlı bir cildiniz varsa mat bir yüzey veya yağsız bir sıvı veya pudra fondöten seçin.
 • Kuru cildiniz varsa nemlendirici bir krem ​​veya çubuk fondöten seçin.
 • Hassas cildiniz varsa, hipoalerjenik ve kokusuz bir fondöten seçin.
 • Karma cildiniz varsa, bir pudra fondöten seçin.
 • Düzensiz bir teniniz varsa ve cildinizin çoğunu örtmek istiyorsanız, tam veya orta kapama sağlayan bir fondöten seçin. Aksi taktirde, daha da ten renginiz varsa ve daha doğal bir görünüm istiyorsanız kısmi veya tam kapsama sunan bir temel arayın.
Cildime uygun en uygun fondöteni nasıl seçerim?
Fotoğraf Sahibi: Amanda Dalbjörn

Fondöten Gölgelendirme Bulmak

Seçimlerinizi daraltmak için cildinizi kullanın

Cilt tipinize dayanarak fondötende ne arayacağınızı zaten biliyorsunuz ve şimdi bazı ton seçeneklerini seçmek için alt tonunuz hakkında edindiğiniz bilgileri kullanma zamanı. Eczane ya da makyaj mağazasına gitmeden önce, hangi temel kaide ve tonların alt tonunuza göre en iyi görüneceğini düşünün.

 • Soğuk tonlar için: gül, kırmızı veya mavi tabanı olan bir fondöten seçin ve kakao, gül, sable ve porselen gibi tonları düşünün.
 • Sıcak tonlar için: Altın veya sarı renkli altlıklı bir temel seçin ve karamel, altın, kahverengi, kestane ve bej gibi tonları düşünün.
 • Nötr alt tonlar için: Fildişi veya pralin gibi tonları düşünün.
Seçimlerinizi daraltmak için cildinizi kullanın
Fotoğraf Sahibi: Sarah Comeau

Fondöten için bir mağaza seçin

Fondöteninizi satın alırken, doğru gölgeyi ve fondöteni seçmenize yardımcı olabilecek güzellik uzmanlarından destek sunan bir mağaza arayın. Bu mümkün değilse, satın almadan önce kendiniz için doğru rengi belirleyebilmeniz için mağazada test yapan bir mağaza arayın. Son çare olarak, yanlış olanı satın almanız durumunda kozmetik ürünlerinde iade politikasına sahip bir mağaza seçin.

Fondöten için bir mağaza seçin
Fotoğraf Sahibi: Blake Wisz

Bir kaç fondöten tonu test edin

Alt tonunuz için en iyi gölgeler hakkındaki bilgileri kullanın ve denemek için bazı temelleri seçin. Göze çarparak, cilt tonunuza en yakın görünen birkaç rengi seçin. Ardından, çenenizdeki temel renk örneklerini silerek onları test edin. Çene kemiğinizdeki cilt doğal tonunuza daha gerçekçi olacak ve temelin boynunuza nasıl görüneceği hakkında bir fikir verecektir.

 • Mağaza test cihazı sunmuyorsa, temel şişelerini boynunuza ve çene hattınıza kadar tutun.
 • Test cihazları kullanıyorsanız veya sadece şişenizi cildinize tuttuğunuzda, temel tonlarının doğal ışıkta nasıl görüneceğini görmek için bir kapı veya pencere bulun. Bu aynı zamanda fondötene kuruması için biraz zaman verecek, böylece her zaman neye benzeyeceğini bileceksiniz.
Bir kaç fondöten tonu test edin
Fotoğraf Sahibi: Manu Camargo

Fondöteninizi Seçin

En iyi fondöten cildinize kaybolandır. Fondötenin görülmemesi gerekiyor: Üzerinde çalışılacak eşit bir tuval sağlaması gerekiyor. Hangi fondöteninizin cildinizle en iyi şekilde karıştığını belirlemek için çenenizdeki renk örneklerini kullanın. Bu, doğal görünmeye devam ederken lekeleri ve kızarıklıkları en iyi kapatan temel gölgedir.

 • Aynı anda birkaç renk tonu satın almayı düşünün, böylece onları evde deneyebilir ve karşılaştırabilirsiniz, özellikle de mağazada test edicileri yoksa.
Fondöteninizi Seçin
Fotoğraf Sahibi: Raphael Lovaski

Fondöten Özelleştirme

Çok karanlık olan temeli hafiflet

Yanlış olanı satın alıp iade edemeseniz veya hala eski bir şişeyi bitiriyorsanız, cildiniz için daha iyi bir eşleşme sağlayacak şekilde fondöten renginizi özelleştirebilirsiniz. Temelleri hafifletmenin bir yolu parmaklarınız yerine ıslak bir süngerle uygulamaktır. Ayrıca fondötenle karıştırıp fondöten yapabilirsiniz:

 • Nemlendirici
 • Astar boya
 • Daha hafif bir temel
 • Kapatıcı veya bitirme tozu
Çok karanlık olan temeli hafiflet
Fotoğraf Sahibi: Freshh Connection

Hafif olan temeli karartmak

Tıpkı çok karanlık olan temeli hafifletebildiğiniz gibi, cildiniz için çok açıksa, fondöteni daha koyu hale getirebilirsiniz. Fondöteni daha koyu yapmak için, şunu deneyin:

 • Allık veya kapatıcı ekleme
 • Bronzlaştırıcı ile karıştırmak
 • Koyu bir fondöten veya renkli nemlendirici ile birleştirin.
Hafif olan temeli karartmak
Fotoğraf Sahibi: Jealous Weekends

Fondötenin rengini değiştirin

Alt tonunuz için doğru olmayan temel de özelleştirilebilir. Temelinizi sarı bir tonla eşleştirmek için zerdeçal ekleyin. Pembemsi-kahverengi bir allık ekleyin, daha pembe veya mavi bir tonla eşleşsin. Bir fondöten daha kahverengi yapmak için kakao tozu ekleyin.

Fondötenin rengini değiştirin
Fotoğraf Sahibi: Annie Spratt

Fondöten Markaları

Flormar fondöten, Nars fondöten, Maybelline fondöten, Farmasi fondöten, Dermacol fondöten, Loreal paris fondöten, Nyx fondöten, Revolution fondöten.

Bacak Fondöteni nedir? Nasıl kullanılır?

Fondöten Sürme Teknikleri

Mağazaya gitmeden, hangi ten rengime sahip olduğumu nasıl bulurum?

Zaten sahip olduğunuz fondöten gölgesini farklı markalardaki diğer tonlarla karşılaştıracak farklı web siteleri var. Hiç bir temeli yoksa, gölgenin ve alt tonun sizin için uygun olduğundan emin olmak için mağazada temeli denemek en iyisidir.

Fondöten uygulamak için ne tür fırça kullanmalıyım?

Yuvarlak bir fondöten fırçası veya stipling fırçası kullanabilirsiniz.

Kırışıklıkları gizlemenin en iyi yolu nedir?

Makyaj açısından, iyi bir astar kullanın ve tam kapsamlı bir fondöten temeli deneyin. İdeal olarak cildi biraz dolgunlaştıran hyaluronik asitle birlikte iyi bir nemlendirici kullandığınızdan emin olun. İsterseniz nemlendiricinin üstüne biraz argan yağı da ekleyebilirsiniz.

Yağlı bir cildim varsa ve makyajım iyi geçmezse ne yapmalıyım?

İyi bir matlaştırıcı astar elde etmek faydalı olabilir. Bu, makyajın çok çabuk çıkmasını önlemek için cildinizin pürüzsüz ve kuru kalmasına yardımcı olacaktır.

Makyaj yaptığımda, yaklaşık bir saat sonra yüzüm çok parlak oluyor. Ne yapmalıyım?

Biraz daha fazla pudra biraz daha fazla koymaya çalışın ve cilt tonunuz için fazla parlak olan vurgulayıcıyı veya makyajı kullanmayın.

Saçlarınız hakkında bilgi almak isterseniz: SAÇ BOYASI: SAÇ BOYASI NASIL YAPILIR? NASIL ÇIKARTILIR?

Etiketler

Bir Yorum

 1. Uygun fondöten seçimi ve doğru uygulama için çok güzel ipuçları veren bir yazı olmuş✨

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
[cleverwa_button id="4277"]
Kapalı
Kapalı