Genel

Gebelikte Mide Yanması: Hamilelikte 11 Maddede Ekşilikten Kurtulun

Hamilelikte şişmiş ayak bilekleri, sabah rahatsızlıkları, hassaslaşan ve büyüyen göğüs sorunlarını önceden kabullendiniz. Ama mide yanmasını kabullenmek oldukça zor olmaktadır.

Adından da anlaşılacağı gibi, mide yanması ya da mide ekşimesi (ayrıca gastroözofageal reflü ve asit hazımsızlığı da denir), göğüs kemiğinizin arkasından başlayan ve boğazınızı midenize bağlayan bir tüp olan özofagusunuzdan geçen ateşli bir tıkanıklık gibi hissettirir. Bu asitler onu boğazınıza kadar bile çıkartabilir. “Yediklerim boğazıma geldi!” diyorsanız işte sorun bu olmaktadır.

Yanma hissine ek olarak şunlarda olabilir. Bu sorunlar birkaç dakika ila birkaç saat sürebilir:

  • Kendini şişmiş hissetmek,
  • Ağzına ekşi bir tat gelmesi,
  • Boğazı ağrısı,
  • Sık sık öksürmek.

Günde yediğiniz börek muhtemelen sorunlara yardım etmedi (baharatlı yiyecekler mide ekşimesini daha da kötüleştirebilir), sahip olduğunuz yanma hissinin jalapenostan daha fazla hormonla ilgisi var.

Gebelikte Mide Yanması
Fotoğraf: Ryan Franco

Sorun Yemek Değilse Nedir?

Göğsünüzde büyük bir ateşin dans ettiğini düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Bir çalışmaya göre, en fazla Annelerin yüzde 45’i mide ekşimesi yaşamaktadır. Hamilelikten önce mide ekşimesi geçirip tedavi olsanız bile, hamilelik sırasında mide ekşimesi geçirme ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Mide ekşimesi, hamileliğin herhangi bir noktasında, tabiri caizse ateş edebilir, ancak en çok ikinci ve üçüncü trimesterlerde sık görülür. Uzmanlar, yanmaya neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyorlar, ancak bunun üç yönlü bir sorun olduğundan şüpheleniyorlar.

Mide Yanması Sebepleri
Fotoğraf: freestocks.org

Hormonlar

Aynı zamanda “hamilelik hormonu” olarak da adlandırılan Progesteron diye bir hormon bulunmaktadır. Bu hormon rahminizi besler ve içindeki bebeği beslemektedir. Hamilelikle ilişkili mide ekşimesinin arkasındaki en önemli etkenlerden birisi de budur.

Progesteron kas gevşetici görevi görür. Bu gevşetici mide ekşimesi durumunda, hormon midenizi özofagusunuzdan kapatan sıkı kasları gevşetebilir.

Bir şeyler yediğinizde veya içtiğinizde, kas normal olarak içeriğin sıkıca kapanmadan önce midenin içine girmesi için açılır. Progesteron hamilelik sırasında ortaya çıkar ve bu oraya cıkması da kasın gevşemesine sebep olur. Böyleyece mide asidi oluşur ve hatta yedikleriniz ağzınıza gelebilir.

Büyüyen bebek

Rahim büyüyen bebek ile genişler, bu diğer organların bazı alanı için rekabet eder. Sıkılmış bir diş macunu tüpü gibi, büyüyen uterusunuz karnınıza baskı uygular ve mide asitlerinin dökülme olasılığını arttırır – özellikle mideniz doluysa.

Rahminiz büyüdükçe midenizin sıkışma olasılığı artar. Bu ne demek? Hamileliğiniz ilerledikçe mide yanmalarınızda artacak demektir.

Yavaş sindirim

Progesteron sayesinde mide içeriği normalden daha uzun süre yapışır. Sindirim yavaşlar ve mide daha uzun süre kalırsa, mide ekşimesi olasılığı artar.

Gebelik Hormonları
Fotoğraf: Mickael Tournier

Mide Yanması için Neler Yapılmalı?

Mide ekşimesi rahatsız edici olabilir, ancak bununla başa çıkmak için bazı yollar mevcuttur:

1. Ne yediğinizi bilin

Beklendiği gibi, asitli ve baharatlı yiyecekler, olması gerekenden mide asidinden daha fazla mide asidi oluşturur. Narenciye, domates, soğan, sarımsak, kafein, çikolata, soda ve diğer asitli yiyeceklerden kaçının. Ayrıca, sindirimi yavaşlatan kızarmış veya yağlı yiyeceklerden uzak durun.

2. Günde üç öğün yerine sık sık küçük öğünler yiyin

Sık sık öğünler yemenin en büyük faydası azar azar yemeniz olmaktadır. Böylece midenize bir anda bir çok şey girmeyecek ve yanma meydana gelemeyecektir.

3. Yemek yerken dümdüz oturun

Annen aslında bu konuda haklıydı – ve pek çok başka şey de. Yerçekimi yemek kalmanıza yardımcı olacaktır.

4. Yatmadan üç saat kala bir şey yemeyin

Ana amacımız mideyi rahat bırakmak. Bundan dolayı yatmaya 3 saat kala hiçbir şey yememek gerekmektedir. Belki bir soda olabilir ki biraz sonra bunu da söyleyeceğim ama yiyecek olarak bir şey yememeniz gerekiyor.

5. Sigara içmeyin

Hamilelik sırasında sigara içmemenizin birçok nedeni vardır ve mide ekşimesi bunlardan sadece bir tanesidir. Sigarada o kadar çok kimyasal var ki; bu kimyasallar bırakın mide yanmasını her bir hücrenize zararı bulunmaktadır. Bu, asitlerin ve sindirilmeyen yiyeceklerin yukarı doğru sıçramasına ve ateşli amaçlarını almasına izin verir.

Hamilelik ve Sigara
Fotoğraf: Mathew macquarrie

6. Uyurken başınızı 15-20 santim yükseltin

Bunu başarmanın en kolay yolu, omuzlarınızın altına yastıklar koymak, yatağınızın altına yerleştirilmiş bloklarla yatağınızın başını kaldırmak veya yatak ile kutu yay arasına yerleştirmek için özel bir kama yastık satın almaktır. Bu şekilde yatmak, yerçekimi işinin senin için başka bir yoludur.

7. Bol kıyafetler giyin

Baskılı giyeceklerden uzak durmaya çalışan. Mide bölgesine ve karın bölgesine baskı yapacak giyeceklerden de kaçının.

8. Yemeği içecekle tüketin

Yemekleri onun hazmını kolaylaştırıcı sıvılarla içmeyi deneyin.

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler
Fotoğraf: brandless

9. Bir akupunktur deneyin

2015 yılında yapılan bir çalışmada, akupunktur alan hamile kadınlar, belirtilerinde bir fark göstermeyenlere karşı – ancak akupunktur yapan kadınlar, uyku ve yemek yeme yeteneklerinde iyileşme bildirmişlerdir.

10. Alkol içmeyin

Alkole maruz kalmanın gelişmekte olan bebeğiniz için her türlü soruna yol açabileceğinin yanı sıra – düşük doğum ağırlığından öğrenme güçlüğüne kadar her şey – alkol, mide içeriğini midede tutan valfı rahatlatabilir.

11. Mide ekşimesi ilaçları hakkında doktorunuzla konuşun

Buna reçetesiz (OTC) olanlar da dahildir – bazıları hamilelik sırasında güvenlidir.

Antasitler midenizdeki asidi nötralize eder ve bu yanma hissini giderir. Tıp ve Halk Sağlığı Wisconsin Okulu Üniversitesi (Tums gibi) kalsiyum karbonat içeren reçetesiz antiasitler kullanmak güvenli olduğunu söylüyor.

Bütün bunları yaptınız fakat hala ekşimeniz durmadı. Bir doktora gitmelisiniz ve doktorunuz genellikle hamilelik sırasında güvenli kabul edilen Tagamet, Prilosec ve Zantac gibi mide ekşimesi ilaçları önerebilir. Bu ilaçlar OTC mevcut olsa da, doktorunuz garantili olduğunu düşünüyorsa, daha güçlü bir doz için bir reçete alabilirsiniz.

Gebelikte Mide Yanması ve Reflü

Kadınları İlgilendiren Bir Yazı: Saç Boyası Hakkında Bilgiler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
[cleverwa_button id="4277"]
Kapalı
Kapalı