Meditasyonun amacı zihninizi odaklamak ve anlamaktır. Böylelikle daha yüksek bir farkındalık ve içsel sakinliğe ulaşırsınız. Meditasyon eski bir uygulamadır, ancak bilim adamları hala yeni faydalarını keşfediyorlar. Düzenli meditasyon, duygularınızı kontrol etmenize, konsantrasyonunuzu arttırmanıza, stresi azaltmanıza ve hatta çevrenizdekilerle daha bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Uygulama ile, etrafınızda neler olup bittiğine bakmaksızın huzur ve sükunet duygusu elde edebilirsiniz. Meditasyon yapmanın pek çok farklı yolu vardır. Bu nedenle bir uygulama sizin için işe yaramazsa, pes etmeden önce sizin için daha iyi çalışan farklı bir tür kullanmayı deneyin.

Meditasyondan Önce Rahat Olun

Sessiz ve huzurlu bir ortam seçin. 

Meditasyon, huzurlu bir yerde uygulanmalıdır. Sakin bir ortam, yalnızca eldeki göreve odaklanmanızı ve dış uyaran ve dikkat dağıtıcı olaylardan kaçınmanızı sağlar. Meditasyon süreniz boyunca rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer bulun. Meditasyonunuz 5 dakika veya yarım saat sürsün farketmez. Alanın çok büyük olması gerekmez.

 • Meditasyona yeni başlayanlar için, herhangi bir dışsal dikkat dağılmasından kaçınmak özellikle önemlidir. Televizyonları, telefonları veya diğer gürültülü cihazları kapatın.
 • Müzik isterseniz, konsantrasyonunuzu kırmamak için sakin, tekrarlayan melodiler seçin. Ayrıca akan su gibi beyaz sesleri veya sessiz doğa sesleri çalabilirsiniz.
 • Meditasyon alanınızın tamamen sessiz olması gerekmez, bu nedenle kulak tıkacı gerekmez. Bir çim biçme makinesinin veya köpek havlamanın sesi, etkili meditasyona engel olmamalıdır. Aslında, bu seslerin sizin düşüncelerinize hükmetmesine izin vermeden farkında olmak meditasyonun önemli bir bileşenidir.
 • Dışarıda meditasyon yapmak, yoğun bir yolun veya başka bir yüksek ses kaynağının yakınında oturmadığınız sürece pek çok kişi için sorun olmaz. Bir ağacın altında ya da bahçenin en sevdiği köşesinde yemyeşil çimlerin üzerinde oturarak huzur bulabilirsiniz.
Meditasyonda Sessiz ve Huzurlu Ortam
Fotoğraf: Mohammad Bagher Adib Behrooz

Rahat kıyafetler giyin. 

Meditasyonun ana hedeflerinden biri zihni sakinleştirmek ve dışsal dikkat dağıtıcı şeyleri engellemektir. Sıkı veya kısıtlayıcı giysiler nedeniyle fiziksel olarak rahatsızlık duyuyorsanız bu zor olabilir. Meditasyon pratiği sırasında bol giysiler giyin ve ayakkabılarınızı çıkardığınızdan emin olun.

 • Serin bir yerde meditasyon yapmayı planlıyorsanız bir kazak veya hırka kullanın ya da etrafınıza sarabileceğiniz bir battaniye veya şal getirin. Düşüncelerinizi tüketmek için soğuk hissetme hissi istemezsiniz.
 • Giysilerinizi kolayca değiştiremeyeceğiniz bir yerdeyseniz, kendinizi olabildiğince konforlu hale getirmek için elinizden geleni yapın.
Rahat kıyafetler giyin.
Fotoğraf: Becca McHaffie

Ne kadar meditasyon yapmak istediğinize karar verin. 

Başlamadan önce ne kadar meditasyon yapacağınıza karar vermelisiniz. Pek çok deneyimli meditasyon uzmanı günde iki kez 20 dakikalık seanslar önermekle birlikte, yeni başlayanlar günde bir defa 5 dakika kadar az bir sürede başlayabilir.

 • Bir zaman diliminde karar verdikten sonra, buna bağlı kalmaya çalışın. Sadece pes etme, çünkü işe yaramadığını hissedebilirsin. Başarılı bir meditasyona ulaşmak zaman ve pratik alacaktır. Şu anda, en önemli şey denemeye devam etmektir.
 • Kendinizi rahatsız etmeden meditasyon sürenizi takip etmenin bir yolunu bulun. Zamanınız dolduğunda sizi uyaracak yumuşak bir alarm ayarlayın. Veya uygulamanızın belirli bir olayla (örneğin, duvardaki belirli bir noktaya çarpması gibi) bitmesi için zaman ayırın.
Ne kadar meditasyon yapmak istediğinize karar verin.
Fotoğraf: Aron Görselinin

Başlamadan önce vücudun sertliğini al

Meditasyon genellikle belirli bir süre boyunca bir noktada oturmayı içerir, bu nedenle başlamadan önce herhangi bir gerginliği veya gerginliği serbest bırakmak önemlidir. Birkaç dakikalık hafif esneme, hem vücudunuzu hem de aklınızı meditasyon için hazırlamaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda rahatlamak yerine herhangi bir ağrılı noktaya odaklanmanızı önler.

 • Boynunuzu, omuzlarınızı ve belinizi germeyi unutmayın. Özellikle bir bilgisayarın önünde oturuyorsanız. Lotus pozisyonunda meditasyon yaparken bacaklarınızı uzatmak – iç uylukta vurgu yaparak – yardımcı olabilir.
 • Nasıl gerileceğini bilmiyorsanız, meditasyon yapmadan önce denemek için farklı germe teknikleri öğrenmeyi düşünün. Birçok meditasyon uzmanı, meditasyon öncesi hafif yoga esnemesini önermektedir .
Başlamadan önce vücudun sertliğini al
Fotoğraf: Alexander Mils

Rahat bir pozisyonda oturun. 

Meditasyon yaparken rahat olmanız çok önemlidir, bu nedenle sizin için en iyi pozisyonu bulmak amaçtır. Geleneksel olarak meditasyon, bir nilüfer pozisyonunda veya yarım nilüfer pozisyonunda yere yastığın üzerinde oturmakla yapılır. Ancak bacaklarınızda, kalçalarınızda ve belinizde esneklik yoksa bu pozisyon rahatsız edici olabilir. Dengeli, uzun ve düz bir duruşla oturmanıza izin veren bir duruş bulmak zorundasınız.

 • Bacaklarınızla bir minder, sandalye veya meditasyon bankında oturabilirsiniz.
 • Oturduktan sonra, pelvisiniz omurganızı “oturduğunuz kemikler” in üzerinde ortalayacak kadar öne doğru yatırılmalıdır, arkanızdaki 2 kemik otururken kilonuzu taşır. Pelvisinizi doğru pozisyona yatırmak için kalın bir minderin ön kenarına oturun veya bir sandalyenin arka ayaklarının altına yaklaşık 7,6 veya 10,2 cm bir şey yerleştirin.
 • Ayrıca genellikle yatırılmış bir koltukla yapılan bir meditasyon tezgahı da kullanabilirsiniz. Eğilmemiş bir bank kullanıyorsanız, altına bir şey koyun, böylece 1,3 ila 2,5 cm arasında öne doğru eğilebilir.
Rahat bir pozisyonda oturun.
Fotoğraf: Артемий Савинков

Oturduktan sonra omurganızı düzeltin. 

Meditasyon sırasında iyi duruş, sizi daha rahat tutacaktır. Konforlu bir pozisyondayken, arkanıza yaslanın. Alttan başlayın ve omurganızdaki, boynunuzun ve kafanızın tüm ağırlığını desteklemek için omurganızdaki her omurun üst üste geldiğini düşünün.

 • Dengenizi korumak için sadece hafif bir çaba harcayarak, vücudunuzu gevşetmenize izin veren pozisyonu bulmak için pratik yapmanız gerekir. Ne zaman gerginlik hissederseniz, bölgeyi rahatlatın. Düşmeden rahatlayamıyorsanız, duruşunuzun hizasını kontrol edin ve vücudunuzu yeniden dengelemeye çalışın, böylece bu bölgeler rahatlayabilir.
 • En önemli şey, rahat ve dengeli bir gövdeye sahip olmanızdır. Böylece omurganız belden başınıza kadar tüm ağırlığınızı destekleyebilir.
 • Geleneksel el yerleştirme, ellerinizi kucağınıza koyma, avuç içi yukarı bakacak ve sağ eliniz sol üstünüzde olacak şekilde yerleştirilmelidir. Bununla birlikte, ellerinizi dizlerinize dayayabilir veya yanlarında durdurabilirsiniz.
Oturduktan sonra omurganızı düzeltin.
Fotoğraf: Jesper Aggergaard

Odaklanmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olursa, gözlerinizi kapatın. 

Meditasyon gözler açık veya kapalı olarak yapılabilir. Başlangıç ​​olarak, görsel dikkat dağılmasından kaçınmak için kapalı gözlerle meditasyon yapmayı denemek en iyisidir.

 • Meditasyona alışmaya başladığınızda, gözleriniz açıkken pratik yapmayı deneyebilirsiniz. Bu, gözler kapalı meditasyon yaparken kendinizi uykuya dalmakta bulursanız veya rahatsız edici zihinsel görüntüler yaşarsanız, bu da az sayıda kişiye olur.
 • Gözlerinizi açık tutarsanız, özellikle herhangi bir şeye odaklanmayarak “yumuşak” kalmaları gerekir.
 • Trans benzeri bir duruma geçmek istemezsin. Amaç rahat hissetmek, henüz uyanık olmaktır.
Odaklanmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olursa, gözlerinizi kapatın.
Fotoğraf: maxime caron

Temel Meditasyon Uygulamalarını Deneyin

Nefes almanı izle. 

Tüm meditasyon tekniklerinin en temel ve evrensel olanı, nefes meditasyonu, pratiğinize başlamak için harika bir yerdir. Göbeğinizin üzerinde bir yer seçin ve zihninizle o noktaya odaklanın. Nefes alıp verirken karnınızın yükselip alçaldığının farkında olun. Nefes alma düzeninizi değiştirmek için bilinçli bir çaba harcamayın. Sadece normal nefes al.

 • Sadece nefes almaya odaklanın. 
Meditasyonda nefes alma
Fotoğraf: Eli DeFaria

Solunumunuzu yönlendirmek için zihinsel görüntülere odaklanın. 

Göbek ucunuzun üzerinde durup, her nefeste yükselip alçaldığınızı gösteren bir bozuk para hayal edin. Ya da okyanusta yüzen, nefes alıp verme kabiliyetinizle aşağı yukarı sallanan bir şamandıra hayal edin. Alternatif olarak, göbeğinizde oturup bir lotus çiçeğini hayal edin ve her nefes alımında yapraklarını gevşetin.

 • Aklın farklı yerlere gitmeye başlarsa endişelenme. Sen bir acemisin ve meditasyon pratik yapıyor. Sadece aklınızı nefes alıp vermeye odaklamak için çaba gösterin ve başka hiçbir şey düşünmeyin.
Solunumunuzu yönlendirmek için zihinsel görüntülere odaklanın.
Fotoğraf: Max Felner

Odaklanmanıza yardımcı olmak için bir mantrayı tekrarlayın. 

Mantra meditasyonu, zihni susturup derin, meditatif bir duruma girene kadar tekrar tekrar bir mantrayı (ses, kelime veya cümle) tekrar etmeyi içeren başka bir meditasyon şeklidir. Mantra, hatırlaması kolay olduğu sürece, seçtiğiniz herhangi bir şey olabilir.

 • Başlamak için bazı iyi mantralar arasında “bir”, “barış”, “sakin”, “sakin” ve “sessizlik” gibi kelimeler bulunur.
 • Daha geleneksel mantralar kullanmak istiyorsanız, her yerde mevcut bilinci sembolize eden “Om” kelimesini kullanabilirsiniz. Veya “Varoluş, Bilinç, Mutluluk ” anlamına gelen “Sat, Chit, Ananda” ifadesini kullanabilirsiniz.
 • Mantraları meditasyon yaparken sessizce tekrar tekrar kendinize tekrarlayın, kelimenin veya cümlenin zihninizde fısıldamasına izin verin. Aklını kaçırırsan endişelenme. Sadece dikkatinizi yeniden odaklayın ve kelimenin tekrarına odaklanın.
 • Daha derin bir farkındalık ve bilinç düzeyi girdikçe, mantrayı tekrarlamaya devam etmek gereksiz olabilir.
Odaklanmanıza yardımcı olmak için bir mantrayı tekrarlayın.
Fotoğraf: Ksenia Makagonova

Stresi azaltmak için basit bir görsel nesneye konsantre olmayı deneyin. 

Mantrayı kullanmaya benzer şekilde, aklınızı odaklamak ve daha derin bir bilinç seviyesine ulaşmanıza izin vermek için basit bir görsel nesne kullanabilirsiniz. Bu, birçok meditasyon uzmanının faydalı bulduğu bir açık göz meditasyon şeklidir.

 • Görsel nesne, istediğiniz herhangi bir şey olabilir. Yanan bir mum alevi özellikle hoş olabilir. Göz önünde bulundurulması muhtemel diğer nesneler arasında kristaller, çiçekler bulunabilir.
 • Nesneyi göz hizasına getirin, böylece görüntülemek için başınızı ve boynunuzu zorlamanıza gerek kalmaz. Çevresel görüşünüz kararmaya başlayana ve nesne görüşünüzü tüketene kadar ona göz atın.
 • Tamamen nesneye odaklandığınızda, derin bir huzur hissi hissetmelisiniz.
Stresi azaltmak için basit bir görsel nesneye konsantre olmayı deneyin.
Fotoğraf: Hans Vivek

İçeriye odaklanmayı tercih ediyorsanız görselleştirme alıştırması yapın. 

Görselleştirme başka bir popüler meditasyon tekniğidir. Yaygın bir görselleştirme türü, zihninizde huzurlu bir yer yaratmayı ve tamamen sakin bir duruma ulaşana kadar keşfetmeyi içerir. Yer istediğiniz yerde olabilir; ancak, tamamen gerçek olmamalıdır. Sizin için kişiselleştirilmiş eşsiz bir yer hayal etmek istiyorsunuz.

 • Görselleştirdiğiniz yer, sıcak, kumlu bir plaj, çiçeklerle dolu bir çayır, sessiz bir orman ya da kükreyen bir ateşin olduğu konforlu bir oturma odası olabilir. Hangi yeri seçerseniz seçin, sığınağınız olmasına izin verin.
 • Kutsal alanınıza zihinsel olarak girdikten sonra, onu keşfetmenize izin verin. Etrafınızı “yaratmak” için çalışmayın. Sanki zaten oradalarmış gibi düşünün. Rahatlayın ve ayrıntıların zihninizin ön planına çıkmasına izin verin.
 • Çevrenizdeki manzaraları, sesleri ve kokuları alın. Yüzünüze karşı taze bir esintiyi veya vücudunuzu ısıtan alevlerin sıcaklığını hissedin. Doğal olarak genişlemesini ve daha somut hale gelmesini sağlayarak, istediğiniz kadar alanın tadını çıkarın. Gitmeye hazır olduğunuzda, birkaç derin nefes alın ve sonra gözlerinizi açın.
 • Görselleştirmeyi bir sonraki pratikinizde aynı yere geri dönebilir ya da sadece yeni bir alan yaratabilirsiniz.
İçeriye odaklanmayı tercih ediyorsanız görselleştirme alıştırması yapın.
Fotoğraf: Patrick Schneider

Gerilimi bulmak ve serbest bırakmak için bir vücut taraması yapın. 

Bir vücut taraması yapmak, sırayla her vücut parçasına odaklanmayı ve bilinçli olarak gevşetmeyi içerir. Başlamak için, rahat bir pozisyonda oturun veya uzanın. Gözlerinizi kapatın ve nefes alıp vermeye odaklanmaya başlayın, sonra dikkatinizi vücudunuzun bir bölümünden diğerine yavaşça hareket ettirin. İlerledikçe hissettiğiniz duyulara dikkat edin.

 • En alttan başlamak ve yukarı çıkmak için yararlı olabilir. Örneğin, parmak uçlarınızda hissedeceğiniz hislere odaklanın. Kasılmış kasları gevşetmek ve ayak parmaklarınızdaki gerginliği veya gerginliği bırakmak için bilinçli bir çaba gösterin. Ayak parmaklarınız tamamen gevşemiş durumdayken ayaklarınızı yukarı doğru hareket ettirin ve gevşetme işlemini tekrarlayın.
 • Vücudunuz boyunca devam edin, ayaklarınızdan başınızın üstüne geçin. Vücudunuzun her bir bölümüne odaklanmak istediğiniz kadar zaman harcayın.
 • Her bir vücut parçasının gevşemesini tamamladığınızda, bedeninize bir bütün olarak odaklanın ve elde ettiğiniz sakinlik ve gevşeklik hissinin tadını çıkarın. Meditasyon pratiğinizden çıkmadan önce birkaç dakika nefesinize odaklanın.
 • Düzenli uygulamada, bu teknik vücudunuzdaki çeşitli hisler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanıza ve onlarla uygun şekilde başa çıkmanıza yardımcı olabilir.
Fotoğraf: Max Rovenský

Sevgi ve şefkat duygularına dokunmak için kalp çakrası meditasyonunu deneyin. 

Kalp çakrası, vücutta bulunan 7 çakradan veya enerji merkezinden biridir. Kalp çakrası göğsün merkezinde bulunur ve sevgi, şefkat, barış ve kabullenme ile ilişkilendirilir. Kalp çakrası meditasyonu bu duygularla temasa geçip dünyaya göndermeyi içerir. Başlamak için rahat bir pozisyon alın ve nefes alıp verme hissinize odaklanın.

 • Daha rahatladığınızda, kalbinizden yayılan yeşil bir ışık hayal edin. Işığın sizi saf, ışıltılı bir sevgi hissiyle doldurduğunu hayal edin. 
 • Tüm vücudunuza yayılan sevgi ve ışığı hayal edin. Oradan, bedeninizden dışarıya doğru yayılmasına ve çevrenizdeki evrene girmesine izin verin.
 • İçinizdeki ve etrafınızdaki pozitif enerjiyi oturmak ve hissetmek için birkaç dakikanızı ayırın. İşiniz bittiğinde, bedeninizi ve nefesinizi tekrar fark etmenize izin verin. Parmaklarınızı, ayak parmaklarınızı ve uzuvlarınızı yavaşça sallayın ve sonra gözlerinizi açın.
Sevgi ve şefkat duygularına dokunmak için kalp çakrası meditasyonunu deneyin.
Fotoğraf: Fabrizio Verrecchia

Aynı zamanda rahatlamak ve egzersiz yapmak için meditasyon yapmayı deneyin. 

Yürüme meditasyonu, ayakların hareketini gözlemlemeyi ve vücudunuzun dünya ile olan bağlantısının farkında olmayı içeren alternatif bir meditasyon şeklidir. Uzun, oturmuş meditasyon seansları yapmayı planlıyorsanız, onları yürüyüş meditasyonundan ayırmayı deneyin.

 • Yürüme meditasyonunuzu pratik etmek için mümkün olduğunca az dikkat dağıtıcı ile sakin bir yer seçin. Güvenli ise, ayakkabılarınızı çıkarın.
 • Bakışlarınızı dümdüz öne doğru bakacak şekilde tuttunuz ve elleriniz önünüze sıkıştı. Sağ ayağınızla yavaş ve kasıtlı bir adım atın. İlk adımı attıktan sonra, bir sonraki adıma geçmeden önce bir an durun. Herhangi bir zamanda sadece 1 ayak hareket etmelidir.
 • Yürüyüş yolunuzun sonuna geldiğinizde ayaklarınızla birlikte tamamen durun. Ardından sağ ayağınızı çevirin ve arkanı dönün. Daha önce olduğu gibi aynı yavaş, kasıtlı hareketleri kullanarak ters yönde yürümeye devam edin.
 • Yürüme meditasyonu yaparken, ayak hareketlerine ve başka hiçbir şeye odaklanmaya çalışmayın. Bu yoğun odak, nefes meditasyonu sırasında nefesinizin yükselmesi ve düşmesine odaklanmanıza benzer. Zihninizi temizlemeye çalışın ve ayağınızla altındaki toprak arasındaki bağlantıdan haberdar olun.
Aynı zamanda rahatlamak ve egzersiz yapmak için meditasyon yapmayı deneyin.
Fotoğraf: Dmitry Schemelev

Meditasyonu Gündelik Hayatınıza Dahil Edin

Her gün aynı saatte meditasyon yapmayı deneyin. 

Meditasyon pratiğinizi her gün aynı saatte programlamanız günlük rutininizin bir parçası haline gelmenize yardımcı olacaktır. Günlük meditasyon yaparsanız, faydalarını daha derinden deneyimlersiniz.

 • Sabah erkenden meditasyon yapmak için iyi bir zaman çünkü zihniniz günün stresleri ve endişeleriyle henüz tüketilmedi.
 • Yemek yedikten hemen sonra meditasyon yapmak iyi bir fikir değildir. Bir yemeği sindiriyorsanız, kendinizi rahatsız hissedebilir ve daha az konsantre olabilirsiniz.
Her gün aynı saatte meditasyon yapmayı deneyin.
Fotoğraf: insung Yoon

Tekniklerinizi geliştirmek için rehberli bir meditasyon dersi alın. 

Daha fazla rehberlik yapmak istiyorsanız, deneyimli bir öğretmenle meditasyon dersi almayı düşünün. Çevrimiçi arama yaparak, çeşitli sınıf türlerini bulabilirsiniz.

 • Yerel spor salonları, kaplıcalar, okullar ve özel meditasyon merkezleri birçok yerde sınıflar sunar.
 • Ayrıca YouTube’da çok çeşitli rehberli meditasyonlar ve eğitici videolar bulabilirsiniz.
 • Daha sürükleyici bir deneyim için, yoğun meditasyonda birkaç gün veya hafta geçireceğiniz ruhsal bir inzivaya katılmaya bakın. 

Meditasyon hakkında daha fazla bilgi edinmek için manevi kitapları okuyun. 

Herkes için olmasa da, bazı insanlar manevi kitaplar ve kutsal yazılar okumanın meditasyonu anlamalarına yardımcı olur ve iç huzur ve manevi anlayış için çaba göstermeleri için ilham verir.

Meditasyon hakkında daha fazla bilgi edinmek için manevi kitapları okuyun.
Fotoğraf: Kimberly Farmer

Günlük yaşamınızda dikkatli olun. 

Meditasyonun uygulama oturumlarınızla sınırlı olması gerekmez. Ayrıca günlük yaşamınız boyunca farkındalık pratik yapabilirsiniz. Sadece gün içinde herhangi bir anda hem içinde hem de çevresinde neler olup bittiğinin farkında olmaya çalışın.

 • Örneğin, stres anlarında, yalnızca nefes alıp vermeye odaklanmak için birkaç saniye ayırmaya çalışın ve olumsuz düşünceler veya duygular hakkındaki düşüncelerinizi boşaltın.
 • Ayrıca, yemeğin ve yediğiniz gibi hissettiğiniz tüm duyumların farkına vararak yemek yerken de dikkatli olun.
 • Günlük yaşamınızda hangi eylemleri gerçekleştirdiğiniz önemli değildir – ister bilgisayarda otursun, isterse yeri süpürün – ister vücudunuzun hareketleri ve şu anda nasıl hissettiğinizi daha iyi anlamaya çalışın. Bu odaklanma ve farkındalık dikkatle yaşamaktadır.
Günlük yaşamınızda dikkatli olun.
Fotoğraf: IE

Daha fazla yardımcı olmanız için topraklama alıştırmalarını deneyin. 

Topraklama, günlük hayatta dikkatli olmanıza yardımcı olacak bir tekniktir. Tek yapmanız gereken, doğrudan çevrenizdeki bir şeye veya vücudunuzdaki belirli bir hissi odaklamak.

 • Örneğin, yakınınızdaki bir masadaki bir kalemin veya klasörün mavi rengine odaklanabilir veya yerdeki ayaklarınızın veya sandalyenizin kollarında oturan ellerinizin daha yakın olduğunu inceleyebilirsiniz. Dikkatiniz dağılmış gibi hissediyorsanız veya zihninizin dolaştığını düşünüyorsanız veya stresli hissediyorsanız bunu yapmayı deneyin.
 • Aynı anda birden fazla algılamaya odaklanmayı da deneyebilirsiniz. Örneğin, bir anahtarlık alın ve tuşların yaptığı seslere, elinizde nasıl hissettiklerini ve hatta metalik kokularına dikkat edin.
Daha fazla yardımcı olmanız için topraklama alıştırmalarını deneyin.
Fotoğraf: Andy Brunner

Meditasyona ek olarak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün. 

Meditasyon genel sağlığınızı ve sıhhatinizi artırabilirken, diğer sağlıklı yaşam uygulamaları ile birleştirirseniz en iyi sonucu verir. Sağlıklı beslenmeye çalışın, egzersiz yapın ve yeterince uyuyun.

 • Meditasyondan önce çok fazla televizyon izlemekten, alkol almaktan veya sigara içmekten kaçının. Bu faaliyetler sağlıksızdır ve zihni uyuşturur – başarılı meditasyon için gerekli konsantrasyon seviyesine ulaşmanızı önler.
editasyona ek olarak sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürün.
Fotoğraf: Arek Adeoye

Meditasyonu bir amaçtan ziyade bir yolculuk olarak görün. 

Meditasyon, işyerinde terfi almaya çalışmak gibi tamamlayabileceğiniz bir amaç değildir. Meditasyonu belli bir hedefe ulaşmak için bir araç olarak görmek (hedefiniz aydınlanmış olsa bile), güzel bir günde bir yürüyüşe çıkmanın amacının bir mil yürümek olduğunu söylemek gibi olacaktır. Bunun yerine meditasyonun süreci ve deneyimine odaklanın ve günlük yaşamda sizi rahatsız eden arzuları ve bağları meditasyon uygulamanıza dahil etmeyin.

 • Başlarken, meditasyonun niteliği ile çok fazla ilgilenmemeniz gerekir. Uygulamanızın sonunda kendinizi daha sakin, daha mutlu ve daha huzurlu hissettiğiniz sürece, meditasyonunuz başarılı olur.
Meditasyonu bir amaçtan ziyade bir yolculuk olarak görün.
Fotoğraf: Simon Rae

Uyku Meditasyonu

Uyku meditasyonu için yukarıda bahsetmiş olduğum tekniklerin hepsini yapabilirsiniz. En önemli olan kısım nefes alma, doğru pozisyondur. Ama teknolojiden uzaklaşmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü teknoloji dikkat dağıtıcı olmaktadır. Ayrıca hayatımızın en derinine kadar girmektedir. Nefes egzersizi yaparkende 2 saniye nefes alıp 1 saniyede verebilirsiniz. Ve sadece nefesi düşünebilirisiniz. Böylelikle kendinizi uyumuş halde görebileceksiniz.

Uyku Meditasyonu
Fotoğraf: Vladislav Muslakov