Saç Bakımı

Saç Boyası: Saç boyası Nasıl Yapılır? Nasıl Çıkartılır?

Saç rengi bir kimya meselesidir. İlk güvenli ticari saç boyası ürünü, 1909 yılında Fransız kimyager Eugene Schuller tarafından kimyasal parafenilendiamin kullanılarak yaratıldı. Saç boyama günümüzde oldukça popülerdir. Kadınların% 75’inden fazlası saçlarını renklendirir. Saç boyama nedir ve nasıl olur? Saçtaki ve pigmentlerdeki moleküller ile peroksit ve amonyağın arasındaki bir dizi kimyasal reaksiyonun sonucu olduğunu söyleyebiliriz.

Saç Nedir?

Saç esas olarak keratindir, deride ve tırnaklarda bulunan aynı proteindir. Saçın doğal rengi diğer iki proteinin oranına ve miktarlarına bağlıdır. Bunlar da eumelanin ve fhaeomelanindir. Eumelanin kahverengi ila siyah saç tonlarından, fhaeomelanin ise altın sarısı, zencefil ve kırmızı tonlardan sorumludur. Her iki tipte bir melaninin yokluğu beyaz / gri saç üretir.

Saç Nedir?

Doğal Saç Boyası

İnsanlar bitkileri ve mineralleri kullanarak binlerce yıldır saçlarını renklendiriyor. Bu doğal ajanların bazıları pigmentler (örneğin, kına, siyah ceviz kabukları) içerirken, diğerleri doğal ağartma maddeleri içerir veya saçın rengini değiştiren reaksiyonlara (örneğin sirke) neden olur. Doğal pigmentler genellikle kıl şaftını renkle kaplayarak çalışır. Bazı doğal renklendiriciler birkaç şampuanlamaya kadar dayanır, ancak modern formülasyonlardan daha güvenli veya daha yumuşak olmaları gerekmez. Doğal renklendiriciler kullanarak tutarlı sonuçlar elde etmek zor ve bazı insanlar için içerik maddelerine alerjisi olabilmektedir.

Geçici saç rengi

Geçici veya yarı kalıcı saç renkleri, asidik boyaları kıl şaftının dışına bırakabilir veya az miktarda peroksit kullanarak veya hiç kullanılmadan saç şaftının içinde kayabilecek küçük pigment moleküllerinden oluşabilir. Bazı durumlarda, birkaç renklendirici molekül topluluğu, saç şaftının içinde daha büyük bir kompleks oluşturmak için saça girer. Şampuan sonunda geçici saç rengini değiştirecektir. Bu ürünler amonyak içermez, bu nedenle işlem sırasında kıl şaftı açılmaz ve ürün yıkadıktan sonra kılın doğal rengi korunur.

Geçici saç rengi

Saç Boya Silici / Çıkartıcı

Saçınızı renklendirdiğinizde ve beklediğiniz gibi olmadığında, renk düzeltici veya boya silici kullanabilirsiniz. Bunu tabi ki yıkayarak yapamazsınız. Profesyonel ürünlere ihtiyacınız var. Bunlardan bir tanesi gratis’te satılan colorista, diğeri ise watsons’ta satılan colourless.

Loreal Colorista Saç Boyası Silici
Loreal Colorista Saç Boyası Silici (22,95, Gratis)
COLOURLESS Saç Boyası Silici
COLOURLESS Saç Boyası Silici (29,95, Watsons)

Saç boyası alerji yapar mı?

Saç Boyası Alerji Yapar Mı?

Saç boyama ürünleri, cildi tahriş edebilen ve alerjik reaksiyonlara neden olabilecek birçok bileşen içerir. Saç boyasına maruz kalmaktan kaynaklanan alerjik kontakt dermatit vakalarının çoğu parafenilendiamin (PPD) adı verilen bir bileşenden kaynaklanır.

PPD geçici dövme mürekkebi, yazıcı mürekkebi ve benzinde de bulunan bir kimyasaldır. Kutulu saç boyasında, PPD genellikle bir oksitleyici ile birlikte kendi şişesinde gelir.

Her ikisi birlikte karıştırıldığında, PPD kısmen oksitlenir. Bu, hassas insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olması muhtemeldir.

Saç boyası renkleri

Saç Boyası Rekleri

Siyah, Mavi Siyah, Jet Siyah, Sarışın, Kül Sarısı, Bej Sarısı, Bal Sarısı, Platin Sarısı, Kırmızı Sarısı, Kahverengi / Esmer, Kül Kahverengi, Karamel Kahverengi, Kestane Kahverengi, Çikolata Kahverengi, Pastel, Pastel Pembe, Kırmızı, Kumral, Bakır, Kırmızı Kahverengi, Menekşe, Bordo, Mor, Pembe, Mavi, Teal, Gri, Saç Kapsama gibi örnekler verebililiriz.

Saç boyası caiz mi?

Diyanete göre yapılan açıklamada başkalarını yanıltmak maksadıyla yapılmayan saç boyama caizdir.

Saç boyası nasıl hazırlanır ve nasıl yapılır?

Etiketler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
[cleverwa_button id="4277"]
Kapalı
Kapalı