Genel

Sağlıklı Yaşamak Ne Yapmalıyız? 12 Madde ile Öğrenin

Sağlıklı yaşamak için ne yapmalıyız? ya da sağlıklı beslenmek ne ne tür besinler tüketmeliyiz ? gibi sorularınızı duyar gibiyim. Bu artık hepimizin sorunu. Çünkü yediğimiz yemekten, içtiğimiz suya ve soluduğumuz havaya kadar kirli. Bundan dolayı daha da dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağlıklı yaşamak istiyorum diyorsanız aşağıdaki 12 maddeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı Yaşam için Kahvaltı Etmek

Bir çok nedenden dolayı kahvaltı önemlidir. Metabolizmanızı hızlandırır ve daha sonra aşırı yemek yemenizi önler. Ayrıca, araştırmalar sağlıklı bir kahvaltı yapan yetişkinlerin işyerinde daha iyi olduğunu ve sabah yemek yiyen çocukların testlerden daha yüksek puan aldıklarını göstermektedir. Kahvaltıyı geleneksel olarak yapmanın yanısıra diyet yapanlar için meyve destekli kahvaltı da olabilir. Önemli olan konu kahvaltıyı atlamamak.

Sağlıklı Yaşam için Kahvaltı Etmek
Fotoğraf: Brooke Lark

Yemeklerinizi Planlayın

Yemekleri planlamak uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olur. Biraz zaman ayırın, sonra oturun ve hedeflerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Kilo vermek ister misin? Şekeri, yağı veya karbonhidratı kesmek mi? Protein veya vitamin ekleyin. Yemek hazırlığı sizi kontrol altında tutar. Ne yediğini ve ne zaman yediğini bilmek için güzel bir sistem sunar.

Yemeklerinizi Planlayın
Fotoğraf: Stefan Vladimirov

Bolca su iç

Senin için çok iyi şeyler yapabilir. Hidratlı kalmak listenin başındadır, ancak kilo vermenize de yardımcı olabilir. H2O’ya gitmek için başka bir neden daha var. Şekerli içecekler obezite ve tip 2 diyabet ile bağlantılıdır. Eğer sade su hayranı değilseniz; portakal, limon, karpuz veya salatalık dilimlerini ekleyin. Su içmek cilt sağlığı hakkında da çok önemlidir.

Bolca su iç
Fotoğraf: Bit Cloud

Bir Egzersiz Molası Verin

Başka bir fincan kahve kapma. Kalk ve yürü. Bazı akciğer egzersizleri yapın. Vücudunuz ve zihniniz için harika. Haftada beş kez sadece 30 dakikalık yürüyüş, hastalıkların uzak durmasına yardımcı olabilir. Bu dakikaları bir kerede yapamazsanız, kısa dinlenmelerin da yardımı olur. Ayrıca bunu sadece bir gün değil her gün yapmaya çalışın.

Egzersiz Yapmak
Fotoğraf bruce Mars

Çevrimdışı ol

E-postalarınızı ve sosyal medyanızı çok mu kontrol ediyorsunuz? Elbette, arkadaşlarınızın ve ailenizin en son güncellemeleri sadece bir tık ötenizde, ancak kuzeninizin en son yemeğinin resimlerini görmeniz gerekiyor mu? Sabaha kadar bekleyelim. Oturumu kapatıp telefonu kapatmak için bir süre ayarlayın. Ekran süresini kısalttığınızda, başka şeyler yapmanız için sizi serbest bırakır. Bir yürüyüşe çıkın, bir kitap okuyun veya bir sonraki harika akşam yemeğinde kuzeninizin sebzeleri doğramasına yardımcı olun. Sosyal medyadan uzak kalmak ruhunuzu dinlendirecektir.

Çevrimdışı Ol
Fotoğraf: Paul Hanaoka

Yeni bir şey öğren

Yeni beceriler beyninizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bir dans dersine veya yaratıcı bir yazı atölyesine kaydolun. Daha da iyisi, yeni bir dilde ustalaşmak güzel olabilir. Yaptığı zihinsel çalışma yaşlanma belirtilerini yavaşlatabilir ve hatta Alzheimer hastalığının etkilerini geciktirebilir.

Yeni bir şey öğren
Fotoğraf: NeONBRAND

Sigara içme

Yanarsın, bırak. Sigarayı bırakmak daha iyi sağlık için büyük bir hamle. Vücudunuz hızlı bir şekilde kendini onarır. Son sigaradan 20 dakika sonra, kalp atış hızınız ve kan basıncınız düşer. Neden bekliyorsunuz? Bugün bu alışkanlığı tekmeleyin. Doktorunuz başlamanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır. Sigarayı bırakma hattı için tıklayın.

Sigara içme
Fotoğraf: Irina Iriser

İyi uykular

Listelenecek neredeyse çok fazla fayda var. İyi bir gece uykusu sizi daha iyi bir modda tutar, hafızayı ve odaklamayı keskinleştirir ve yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur. Uzun vadede kalp hastalığı riskinizi azaltır ve düzeltmenize yardımcı olur. Gecede 7-9 saat uyumayı hedefliyoruz. En iyi dinlenme için, programa göre yapın: Her gün aynı saatlerde uyuma ve uyanma.

İyi uykular
Fotoğraf: Kinga Cichewicz

Kaslarınızı Çalıştırın

Vücut geliştirme, vücudunuzun kas kütlesi için yağ akışı yapmasına yardımcı olur. Ancak bu egzersizler aynı zamanda zayıflamanıza, kalbinizi güçlendirmenize ve kemiklerinizi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Şınav, akciğerler ve ağırlık kaldırma gibi kuvvet antrenmanı egzersizlerini haftada en az iki kez yapın. İlla bir salona yazılmanız gerekmez. Evde bunu yapmanız çok basit.

fitness
Fotoğraf: Unplash

Açık havada kafa dinleyin

Güneş ışığı birkaç dakikada bile D vitamini seviyesini yükseltir ve bu kemikleriniz, kalbiniz ve ruh haliniz için iyidir. Ayrıca, dışarıda olmak vücudunuzu TV’nin veya bilgisayarın önüne park etmek yerine taşımanızın daha muhtemel olduğu anlamına gelir. Mümkünse şehir sokaklarında doğayı seçin. Bir çalışma, kentsel yeşil alanlarda dolaşan insanların, yerleşik alanlarda yürüyen insanlardan daha sakin olduğunu tespit etti.

Açık havada kafa dinleyin
Fotoğraf: Boxed Water Is Better

Dengenizi Koruyun

Genç ve aktif biriyseniz, iyi bir denge yaralanmalardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Eğer yaşlanırsanız, sizi daha uzun süre aktif tutacaktır ve düşme ve bir kemik kırma olasılığınızı düşürecektir. Yaşınız ne olursa olsun, iyi bir denge daha iyi kas dengesi, daha sağlıklı bir kalp ve daha fazla güven demektir. Yoga ve tai chi bunun üzerinde çalışmak için harika bir yoldur, ancak tam olarak sizi harekete geçiren, hatta yürümek bile yardımcı olabilir.

Dengeyi Korumak
Fotoğraf: Wesley Tingey

Dikkatli Ol

Meditasyon yapmak ya da sadece gülleri koklayarak huzur bulmak durmak anlamına gelebilir. Bununla birlikte, yaptığınız çalışmalar, dikkatin stresi azalttığını, acıyı hafiflettiğini ve ruh halinizi iyileştirdiğini göstermektedir. Ve bilim adamları nasıl olduğunu anlamaya başladılar. Bir araştırma, 8 haftalık düzenli meditasyonun beyninizin duygular, öğrenme ve hafıza ile ilgili bölümlerini değiştirebileceğini buldu. Bulaşıkları yıkamak bile, beyniniz için, dikkatlice yaptığınız sürece iyi olabilir.

Sağlıklı Yaşamda Dikkatli Ol
Fotoğraf: Taylor Smith

Dr. Mehmet Öz Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Aslında küçük gördüğümüz değişiklikleri hayatımızın bir parçası haline getirdiğimizde ne kadar büyük farklar yaratabilirler✨ Bu küçük farklılıkları hatırlatan ve büyük tavsiyeler veren harika bir yazı olmuş?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
[cleverwa_button id="4277"]
Kapalı
Kapalı