Kitap İncelemeleri

Stefan Zweig – Korku Kitap İncelemesi ve Analizi

Bu haftaki kitap incelemesi Stefan Zweig – Korku kitabı üzerine olacaktır.

Birçok kitabini okumuş olduğum yazarın umutla umutsuzluğun harmanlandığı enteresan bir dili vardır. İz bırakan, hayati ayna gibi yansıtan bir eser. Korku aldatan bir katinin hikayesi gibi görünse de yalnızca o kadar değil.

İncecik kitapta binlerce sayfa okusanıza bulamayacağınız yoğunluğu, derinliği buluyorsunuz.

Stefan Zweig – Korku Kitap Özeti

Zweig “Fırtına veya bunaltıcı sıcak kadar, havanın durgunluğu da insani rahatsız edebilir; ayni şekilde ılımlı bir mutluluk da talihsizlik kadar kışkırtıcı olabilir” sözleriyle açıklıyor Irene’nin kocasını aldatmasının altında yatan nedeni.

Evli ve iki çocuğu olan Irene varlıklı bir kadındır. Bir aksam davette bir piyanistle Eduard ile tanışır. Sıkılmış hayatına renk ve heyecan katmak için girdiği bu ilişki kısa bir süre zarfında yasamın içinde sıradanlaşıyor. Bu ilişkide hissettiği tek duygu, aşığının evinden çıkarken birine yakalanma korkusu. Bu öyle bir korku ki sadece zihnini değil, bedenine de ele geçiriyor. Korkusunu sokaktan gecen herkesin yüzüne baktığında onun ne yaptığını anlayacağını düşünecek kadar yoğun yaşıyor. Ve bir gün korkuları gerçeğe dönüşüyor.

Stefan Zweig - Korku Kitap Özeti

Kaçamak ask yasadığı sevgilisinin evinden çıkarken başka bir kadın ona sevgilimi elimden aldın diyerek hakaret ediyor. Tanınmadığını zanneden Irene kadına susması için para verir. Tatminsizdir kadın hep daha fazlasını ister. Irene kendisi için mümkün olan tek yasam biçimini yitirmek üzere olduğunu fark ediyor. Çocuklarını, kocasını, onurunu, elindeki imkânlarını.
Roman, Irene´nin bir yandan onu şantaj ile kontrolü altına alan kadından kurtulmaya çalışırken bir yandan da durumunu kocası Frit’den saklaması arasında devam edecek ve nihai sonuca ulaşacaktır.

Stefan Zweig - Korku Kitap Analizi

Bu kitabi okurken insanın ne kadar da aciz olduğunu ve korkularına ne denli yenik düştüğünü görebiliyoruz. İnsan bir kere yenik düşmeye görsün artık hayatına bile son vermeyi düşünebiliyor.

Korkuların esareti altındaki belirsiz bir bekleyişin içine düsen Irene. Beklemek, beklenen şeyin niteliğine göre şekillenir.

İşin içine belirsizlik girdiğinde beklemek yavaş yavaş tüketir, içten içe çürütür insani. Sonunun nereye varacağını ve size neler getireceğini bilmediğiniz bir bekleyişin başkahramanıdır KORKU!

Sürpriz sonlu ters köseye yapan bir kitap ” Vay be” diyerek bitirdiğim hoş bir tat bıraktı bende…

Stefan Zweig – Korku kitap fiyatı 6-10 TL arasındadır. BKM ‘den Satın Al | DR ‘den Satın Al

Stefan Zweig – Korku Kitap Videosu

Stefan Zweig – Korku Kitap Alıntıları

İçerdeki gözyaşları dışarı akandan daha fenadır.

Zamanın çoktan sildiği bir hata için cezalandırılabilir miydi insan ?

Belki de… Utançların en büyüğü… İnsanın kendine en yakın bildiği kimselere karşı duyduğu utançtır.

Bir sözcük, çarpan kalbinde bütün dünyanın alevlendiği o sonsuz ateşi söndürebilir mi?”

Etiketler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
[cleverwa_button id="4277"]
Kapalı
Kapalı