Kitap İncelemeleri

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Kitap İncelemesi ve Konusu

Bu hafta Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat kitap incelemesi yapıyoruz..

Tanzimat Dönemi’nde kaleme alınan bu romanın içeriğini anlamak için öncelikle eserin isminde geçen “Taaşşuk” kelimesinin ne anlama geldiğini açıklamak isterim. “Taaşşuk” sözcüğü “Aşk” kelimesinden türemekte ve “Karşılıklı aşk yaşamak” anlamına gelmektedir. Ve biz bu eserde Talat ile Fitnat’ın aşkına şahit olacağız…

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Konusu

Yukarıda da belirttiğim gibi, bu eser Tanzimat Dönemi’nde (1872), Arnavut asıllı Osmanlı yazarı Şemseddin Sami tarafından yazılmıştır. Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Türk harfleriyle yazılan ilk “Türkçe Roman” ve Şemseddin Sami’nin de ilk “Telif” kitabı olarak kabul edilmektedir.

Kitabın içeriğinde; iki ana kahramanımız olan Talat ve Fitnat’ın ilk görüşte birbirlerine karşı duydukları aşk ve bunun yanı sıra o zamanın şartlarında kadınların toplumdaki yeri, ailesi tarafından yaşlı ama zengin adamlarla evlendirilen genç kızların yaşadığı zorlu hayatlar, kadın-erkek ilişkileri ve daha bir çok konuya yer verilmiştir. Eski bir kitap olmasına rağmen; sade ve sürükleyici bir dile sahip olması ise bu kitabı elinizden düşürmek istemeyişinize sebep olacaktır.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Konusu

Eserdeki asıl olaydan kısaca bahsedip kitap hakkında ön bilginiz olmasını istiyorum. Talat; babası vefat ettikten sonra annesi Saliha Hanım’la birlikte yaşayan, on sekiz yaşlarında akıllı, uslu, dürüst ve güler yüzlü bir gençtir. Her gün rutin bir şekilde evden işe-işten eve giden mutlu bir devlet memurudur. Ama nedendir ki artık Talat’ın yüzü gülmez, etrafına mutluluk saçmaz ve düşünceler içinde boğulacak hâle gelmiştir. Bu durumun sebebi ise aşka tutulmasıdır.

Talat’ı bu hâle getiren Fitnat ise; annesinin ölümünden sonra üvey babasıyla yaşayan, on beş yaşlarında  güzel, alımlı ve namuslu bir genç kızdır. Nakış işlemesini ve dikiş dikmesini canı gönülden seven, üvey babasının laf söz gelmesin diye yıllardır sokak yüzü göstermediği, ve bu durumdan hiç bir zaman şikayet etmeyen Fitnat’ta da durumlar farklı değildir.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Nedir?

 Yani aşkın en şiddetli fırtınasına tutulan iki genç ile karşı karşıyayız. Acaba onlar mı aşka galip gelecek yoksa her zaman olduğu gibi aşk mı ? Bu uğurda karşılarına ne gibi engeller çıkacak? Eğer bu ve bunun gibi daha bir çok sorunun yanıtını öğrenmek istiyorsanız; kendinizi hemen bu aşk serüveninin içine atmanızı ve onların aşkına yakından tanıklık etmenizi tavsiye ederim…

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat kitap fiyatı değişkenlik göstermektedir. DR ‘den Satın Al | BKM ‘den Satın Al

Bir Yorum

  1. Lisede edebiyat derslerinden hala aklımda olan bir kitap ☺️ Çok güzel bir yorum olmuş yazı dili ağırdır belki diye çekinmiş ve okumayı ertelemiştim fakat bu yorumdan sonra muhakkak okuyacağım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
[cleverwa_button id="4277"]
Kapalı
Kapalı