Yavru kedi bakımı çok önemli olmaktadır. Evde yavru kedi yavrularına sahip olmak heyecan verici bir zamandır, ancak onlara bakmak, beslenmek ve temizlemek hususları oldukça zordur. Yavru kedilerle etkileşime girme şekliniz, kediler yetişkin olduklarında size karşı nasıl olacaklarını şekillendirir. Yeni doğmuş yavru kedi yetiştirirken, her şey yolunda giderse, anneleri zor işi yapacak. Ne yazık ki, beklenmedik şeyler olabilir ve anne kendilerine bakamayacağı için ya da reddettiği için yavruları siz bakmak zorunda kalabilirsiniz. Bu kılavuz, büyüyen kedi yavrularının sağlık bakımı, beslenme ve sosyalleşme açısından ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olmaktadır.

Dişi Kedinizin Yenidoğan Doğumu ve Bakımı İçin Yardım (0 ila 4 Hafta)

Doğum için sessiz bir yer sağlayın. 

Dişi kediniz doğum yapmak için kendini güvende hissettiği bir yer seçecektir. Elbette, büyük bir karton kutu sağlayın, yana çevirin ve sıcak, kuru yataklarla sıralayın. Ancak başka fikirleri varsa hayal kırıklığına uğratmayın. İçgüdü, yatağın altında, kanepenin arkasında veya bir mutfak dolabının içinde gibi gizli bir yer bulmasını söylemektedir.

Doğum sırasında ve ilk iki gün rahatsız etmeyin. 

İlk 48 saat, annenin yavrularıyla bağlanması için çok önemli bir zamandır, bu yüzden onu rahatsız etmemeye çalışın. Yatağınızın altında doğum yaparsa, onu orada bırakın. Yeni doğmuş yavru kedileri taşımak anneyi üzecek ve en kötü senaryoda onları reddetmesine neden olabilir. Bir kez sıkıca bağlandıktan sonra, yaklaşık dört veya beş günde, yavru kedileri hareket ettirmenin gerekli olduğunu düşünüyorsanız, bunu yapın.

Yavru Kedi Bakımı

Odada yiyecek, su ve kedi kumu bırakın. 

Anne, yavrularını hayatlarının ilk iki haftasında uzun süre bırakmak istemez. Yiyeceği ve suyu her zaman yuvasının uzama mesafesine koyun ve mümkünse, yavruların görüş ve sesinin içinde kalabilmesi için aynı odada bir çöp tepsisi sunun.

 • Yiyecek başka bir odada ise, bazı anneler onu bulmak için yeni doğan yavrularını bırakmak yerine açlıktan ölmeyi seçebilirler.

Anneye ekstra kalori verin. 

Yavruları için süt yapmak için fazladan kaloriye ihtiyacı var. Yetişkin kedi mamasından daha fazla kalorili yavru kedi mamasını besleyin.

Anne temizliklerin çoğunu yapsın. 

İçgüdü, annenin yuvayı temiz tutmasına yardımcı olur. Yeni doğmuş yavru kedi kendi başına idrar yapmaz veya dışkılamaz, bu nedenle anne beslenmeden önce ve sonra elemeyi uyarmak için diplerini yalamak zorundadır. Bu şekilde yuvayı temiz tutar. Yuvayı mümkün olduğunca az rahatsız etmeye çalışın.

 • Yataklar kirlenirse, annem kirli yatakları çıkarmak için tuvalet molası verene kadar bekleyin ve temizleyin.
Yavru Kedi Bakımı

Kedilerin hepsinin emzirildiğini kontrol edin. 

Anne kedi varsa, yavru kedi son yavru doğduktan hemen sonra ondan emzirmelidir. Yeni doğmuş yavrular zamanlarının çoğunu her iki ila üç saatte bir emzirilmeye ihtiyaç duyacaklardır. Emzirilmiş gibi görünmüyorlarsa veya bir yavru kedi kardeşleri tarafından anne kediden uzaklaştırılıyorsa, biberonla desteklemelisiniz.

Anne kediyi kısaltmayı düşünün. 

Yavru kediler bakımdan sonra anne kedinizin kısırlaştırılması (rahminin çıkarılması) (yaklaşık 8 hafta sütten kesilmelidir) veteriner hekimler ve insancıl kuruluşlar tarafından tavsiye edilir. Bu, istenmeyen kedi yavrularının acı çekmesini önlemeye yardımcı olur ve ayrıca spayed kedi için bazı sağlık yararları da olabilir.

 • Bir kedinin doğumdan üç ila dört gün sonra tekrar potansiyel olarak hamile kalabileceğini unutmayın, bu nedenle bu riski önlemek için onu kapalı tutmalısınız.

Yavru kedileri deforme etmeyi düşünmeye başlayın. 

Bu gerekirse iki hafta kadar erken bir sürede gerçekleşebilir. Uygun ilaç ve dozlama için bir veterinere danışın.

İLGİLİ: MEDİTASYON NEDİR? MEDİTASYON YAPMANIN 3 ADIMI

Yavru Kedi Bakımı (0 ila 4 Hafta)

Yavruları süte yakın koyun. 

Toz haline getirilmiş kedi sütü değiştiricisi (Cimicat gibi) veteriner kliniğinden, büyük evcil hayvan mağazalarından veya İnternet’ten satın alabilirsiniz. Bir başka iyi süt ikame cihazı KMR’dir. Bu, kraliçe (anne) sütüyle aynı bileşime sahip bebek formülünün kedi eşdeğeridir. Süt ikame maddesinin her öğünde ne kadar besleneceğine dair yönergeleri vardır.

 • Laktozun yavru kedinin midesini bozması muhtemel olduğundan inek sütünü yavru kedilere beslemeyin. Süt değiştirme ve aç yavru kedi yoksa, veteriner kliniğine veya evcil hayvan dükkanına gidene kadar bir damlalık veya şırıngada biraz soğutulmuş kaynamış su sunun. Su kedi yavrusu nemlendirir ve karnını üzmez.

Özel olarak tasarlanmış bir yavru emzikli bir yavru kedi biberonu kullanın. 

Bunu bir veteriner kliniğinde, büyük bir evcil hayvan mağazasında veya İnternet’ten satın alabilirsiniz. Acil bir durumda, süt değişimini yavru kedi ağzına damlatmak için bir damlalık veya küçük bir şırınga kullanın. 

Her yemekten sonra yavru kedinin gazını alın. 

Bunu bir bebekte yaptığınız gibi yaparsınız: kedi yavrusu düz olarak omzunuza yaslayın veya bir elinizi karnının altına yerleştirin. Yavaşça bastırın ve sırtını ovalayın.

Yavru Kedi Bakımı

Elimine etmek için yavru kedileri uyarın. 

Her yemden önce ve sonra, yavru kedinin altını ılık suya batırılmış bir kağıt havlu veya gazlı bezle silin. Bu, yavru kediyi tuvalete gitmeye teşvik eder, aksi takdirde yapmaz. Yavru kedisini bir çöp kutusunun üzerinde tutun ve her yemekten sonra yavru kedinin cinsel organlarını ve anal bölgesini ovmak için havluyu kullanın. İdrara çıkma ve dışkılama bitene kadar (başka bir şey çıkmadığında) bunu yapmaya devam edin.

 • Sadece bir yönde ovalayın – ileri geri ovalamak tahriş edicidir.
 • Pamuk toplar veya pedler döküldükleri için önerilmez.

Sağlıklı eliminasyon belirtileri arayın. 

İdrar soluk sarı ve kokusuz olmalı ve dışkı sarımsı kahverengi olmalı, küçük topaklarla oluşmalıdır. Koyu, keskin idrar dehidrasyonun bir işaretidir; yeşil dışkı aşırı beslenmenin bir işareti olabilirken, beyaz dışkı ciddi bir sorun olan malabsorbsiyonu gösterebilir. Herhangi bir endişeniz varsa veterinerinizi arayın.

 • Yavru kedi 12 saat boyunca idrara çıkmazsa, hemen veterinere götürün.
 • Çoğu yavru kedi günde bir kez kaka yapar, ancak bireysel programlar değişir. İki günden fazla bir süre kaka yapmazsa onu veterinere götür. 

Yavru kedimin yemek saati nasıl olmalı? 

Yaşamın ilk iki haftasında, yavru kedi her iki ila üç saatte bir beslenir. Yavru kedi, sanki bir meme ucu avlıyormuş gibi ağlayarak ve etrafta dolanarak aç olduğunu söyleyecektir. Doyan bir yavru kedi emerken genellikle uykuya dalar ve yuvarlak bir göbeğe sahiptir. İki hafta sonra, beslemeler gece boyunca altı saatlik bir aralık ile her üç ila dört saatte bir uzatılabilir.

Yavru Kedi Bakımı

Kapalı bir ısıtma yastığı ile yavruları sıcak tutun. 

Yenidoğan yavru kedi (iki haftalıktan küçük) vücut sıcaklığını düzenleyemez ve genellikle annelerine yatışarak sıcak tutarlar. Bu durumu yavru veya kedi yavruları için tasarlanmış ısıtmalı bir ped üzerinde tutarak simüle edebilirsiniz. Onları pedle doğrudan temas ettirmekten kaçının: yavru kedi ısı yastığı ile doğrudan temas halinde ise, yerel yanıklar veya aşırı ısınma riski altında olabilir. Bununla birlikte, bu pedler genellikle bir polar örtü içinde gelir, bu nedenle kapağı yıkamak için çıkarmanız dışında bir sorun olmamalıdır, bu durumda bir havlu kullanın.

 • Yavru kedi yaşlandıkça (iki haftadan fazla), çok ısınırsa sıcaktan uzaklaşabilir.

Asla soğuk bir yavru kedi beslemeyin. 

Bir yavru kedinin vücudu soğuksa, onu yavaş yavaş ısıtmanız gerekir. Kulakları ve / veya ayaklarının pedleri dokunma hissi veriyorsa yavru kedi soğuktur. Parmağınızı ağzına koyun: soğuk hissediyorsa, yavru kedinin vücut sıcaklığı çok düşüktür, bu da hayatı tehdit edebilir. Polar battaniyeye sararak ve vücudunuzun yanında tutarak yavaşça ısıtın, bir ila iki saat boyunca ellerinizle hafifçe ovun.

İLGİLİ: CİLT BAKIMI: CİLT TİPİNE UYGUN BAKIM YAPMAK

Yavru Kediyi Sütten Kesmek ve Sosyalleştirmek (4-8 Hafta)

Fazladan yavru kedi maması bırakmaya başlayın. 

Anne etrafta kalırsa, sütten kesme işlemi (anne sütünden katı gıdaya geçiş) doğal olarak yaklaşık dört hafta sürer. Bu noktada, anne yavrularını çiğneyen yavrulardan bıkar ve onlardan ayrı olarak zaman geçirmeye başlar. Buna karşılık, aç yavrular etraflarındaki yiyecek seçeneklerini araştırır ve genellikle annenin yemeğini keşfeder.

 • Yavru kedi yemeğini ağız dolusu almaya başladığında, sütten kesme işlemine başlarlar.

Su sağlayın. 

Yavru kedi, yaklaşık dört haftalıkken sütten kesilmeye başlayana kadar suya ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte, bu yaşın üzerindeki herhangi bir yavru kedi, tam bir su kabına sürekli erişime sahip olmalıdır. Kirlendiğinde bu suyu değiştirin (yavru kedi kasede adım atar ve / veya kaka yaparsa).

Elle beslenmiş yavru kediler için yavru kedi maması koyun. 

Yavruları kendiniz biberonla besliyorsanız, sütten kesme işlemi benzerdir. Bazen bir tabağın içine biraz süt ikame koymaya ve kediciğin önce kucaklamasını öğretmek için parmağınızı yüzeyin hemen altına koymaya yardımcı olur. Daha sonra, yavru kedinin kucaklaması için bir yulaf lapası yapmak için süt değiştiriciyle ıslak kedi yavrusu yiyeceklerini ezmek meselesidir. Bunu asarken, kalorilerinin çoğunu katı bir şekilde mutlu edene kadar yulaf lapasını kalınlaştırabilirsiniz.

Yavru Kedi Bakımı

Kedilerinizi yeni şeylerle tanıştırarak sosyalleşin. 

Üç ila dokuz haftalık bir süre boyunca sosyalleşme çok önemlidir. İki ila üç haftalıkken, yavru kedileri her gün mümkün olduğunca kullanın. Elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi, sakallı erkekler, çocuklar gibi farklı manzaralara ve seslere tanıtın. Bu altı haftalık pencere boyunca yavru kedi yeni deneyimlere en açıktır ve şimdi karşılaştığı şey yetişkin olarak sorgulamadan kabul edecek ve onu mutlu, iyi ayarlanmış ve girişken bir kedi haline getirecektir.

 • Onlarla oynamak için kedi oyuncakları, toplar, ipler veya diğer nesneleri kullanın, ancak yutmak için yeterince küçük nesneleri kullanmayın. (Gözetimsiz bırakıldığında kedilerin ip veya iplik yiyebileceğine dikkat edin, bu yüzden sadece interaktif oyununuzda buna izin verin.)
 • Yavru kedilerinize insan parmaklarının ve ellerin oyuncak olduğunu öğretmeyin, ya da yavru kedi onları bir yetişkin olarak ısırmaya ve çizmeye devam edebilir.
Yavru Kedi Bakımı

Topaklanmayan çöp sağlayın. 

Kutu için dikkatlice bir yer seçin, bir kez alıştığınız gibi, yavru kedi muhtemelen bu noktayı kullanmaya devam edecektir. Kedi yavrularını kendiniz talaşlıyorsanız, yavruları her yemekten sonra oraya yerleştirin. Kutusunu günde en az bir kez temizleyin, yoksa yavru kedi kullanmayı bırakabilir.

 • Yavruların içeri girip çıkabilmeleri için alçak kenarlı bir kutu seçin.
 • Bir yavru kedi çöp kutusunda kalmak istemiyor gibi görünüyorsa, hafifçe pençelerini alın ve çöpü kazmayı taklit edin. Sonra, bir delik kazmak, işini yapmak ve biraz çöp ile örtmek için yavru kedi gizlilik sağlayın.

Kedi Yetiştirme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kedimi Nasıl Banyo Yaptırırım?

Önce yavrularını pençelerini ıslatarak suya alıştırın. Banyo zamanı geldiğinde, lavaboya sadece bir veya iki inç su koyun ve suyun kan sıcaklığı veya biraz daha sıcak olduğundan emin olun. Lavaboda kauçuk paspas gibi kaymaz bir yüzeye sahip olmaya yardımcı olur. Bunu duş almak ile karıştırmayın. Duş çok gürültülü ve kedi yavrusu korkutabilir. Yavru kedinin kulaklarına su girme riski de daha yüksektir. Banyo daha iyi olurdu, ama sadece kesinlikle gerekliyse yapmalısınız. Kediler çok temiz hayvanlardır ve hayatlarının büyük bir kısmını tımar ederek geçirirler.

Yavru Kedi Bakımı

Yavru kedi ne kadar süreyle annesinin sütüne güvenir?

Yavru kedi yaklaşık dört hafta boyunca tüm beslenmelerini anneden alır. Bu noktada anne yavrulardan daha fazla zaman geçirmeye başlar ve aç olduklarında diğer yiyecek kaynaklarını aramaya başlarlar. Anne vahşi doğada sütten kesme sürecine böyle başlar. Bununla birlikte, birçok yavru kedi, anneleri izin verirse, birkaç aylık oluncaya kadar süt emmeyi sever. genellikle yavru yavrular beslerken oldukça kaba olabilir.

Daha Fazla Oku: