“Yoga Nedir?” Sorusunu cevaplamak zordur ve kapsamlı akademik ve felsefi çalışmaların konusudur. Bu soruyu cevaplandırmaya yardımcı olmak için önde gelen akademisyenlerin ve yogilerin bakış açılarıyla birlikte Yoga’ya kısa bir giriş sunuyoruz.

Yoga 5.000 yıl öncesine kadar Hindistan’da her seviyede refah için kapsamlı bir sistem olarak geliştirildi: fiziksel, zihinsel, duygusal ve manevi özelliklere iyi geldi. Yoga sık sık tanınmış duruş ve nefes alma sistemi olan Hatha Yoga ile anılırken, Hatha Yoga genel Yoga disiplininin bir parçasıdır. Bugün, milyonlarca insan fitness, stres atma, sağlık, zindelik, zihinsel açıklık, iyileşme, huzur ve ruhsal gelişim gibi farklı alanlarda yaşam kalitelerini yükseltmek için Yoga’nın çeşitli yönlerini kullanıyor.

Yoga, inançlar değil, zenginleştirilmiş yaşam için teknikler ve rehberlik sistemidir. Yoga’nın birçok kaynak metni arasında en çok bilinenleri Yoga Sutraları ve Bhagavad Gita‘dır. Her ikisi de daha yüksek farkındalık ve yerine getirmenin doğasını ve önündeki engelleri ve bu hedeflere ulaşmak için çeşitli yöntemleri açıklar.

Her alanda olduğu gibi, Yoga’nın bazı yönleri kitaplardan veya derslerden öğrenilemeyecek kadar incedir; deneyim yoluyla edinilmeleri gerekir. Bu nedenle, Yoga’nın, öğrencinin kişisel deneyim yoluyla daha derin bir anlayış kazandıran bir uygulama geliştirmesine yardımcı olduğu, öğrenci-öğretmen ilişkisine verilen onur vurgusu.

Yoga’nın bireysel deneyimi oldukça kişisel olduğundan ve her uygulayıcı için farklı olabileceğinden, uygulamasına yönelik çok çeşitli yaklaşımlar vardır. Yoga son zamanlarda, bazıları geleneksel vurgularından oldukça farklı olan birçok yeni yöne ayrılmıştı. Bununla birlikte, Yoga’ya yönelik tüm yaklaşımlar, refahın bazı yönlerini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Yoga Hakkında Bilgiler
Fotoğraf: Anupam Mahapatra

Yoga Terapisi Nedir?

Özellikle terapötik nedenlerden dolayı yoga yapan insanların sayısı artıyor. Gittikçe daha fazla doktor ve sağlık uygulayıcısı, normal tıbbi bakımı tamamlamak için yoga önermektedir. Örneğin Amerika’da yoga popülaritesinin yükselişi açıktır.

Ocak 2016’da yeni yayınlanan geniş bir anket, yalnızca Amerika’daki yoga uygulayıcılarının sayısının 2012’deki 20.4’ten şu ana kadar 36.7 milyon olduğunu gösteriyor. Bu çok büyük bir rakam ve çarpıcı bir artış. Ayrıca, çeşitli sağlık koşullarında yogayı desteklemeye yönelik bilimsel araştırmalar başlıyor.

Giderek daha fazla inceleme ve meta-analiz (araştırmanın altın standardı), travma, depresyon, kanser ve bel ağrısı ve artrit gibi durumlar için ümit verici yoga sonuçlarını göstermektedir. Yoganın birçok insan için terapötik olarak çalıştığı görülüyor!

Yoga Terapisi Nedir?
Fotoğraf: Form

Yoga Terapisinden Ne Beklemelisiniz?

Psikoterapi veya fizik tedavi gibi, yoga terapisi de terapötik bir ilişkiye derinden dayanır. Bu, derin dinleme ve uygulamanın ortaya çıkacak inceliklere göre uyarlanmasını içerir.

Yoga terapisi psikolojik veya fiziksel ile sınırlı değildir. Bunun yerine, tüm insana bakmak için geleneksel yoga modellerini kullanır. Bu, varlığımızın fiziksel, enerjik, duygusal, bilgelik ve ruhsal kısımlarını içeren, koshaslara veya benlik katmanlarına bakmak anlamına gelebilir. Enerji (yogada “prana” olarak adlandırılır) genellikle çakralar (vücutta artan enerji alanları) veya vayus (enerji akışının yönü ve kalitesi) açısından da değerlendirilir.

Yoga Terapisi Yararları
Fotoğraf: Simon Rae

Yoga terapisi, genellikle ince ve derin olan acımızın altında yatan temel nedenleri ele alır.

Tipik bire bir yoga terapisi seansında, şunları bekleyebilirsiniz:

 • Fiziksel, zihinsel, enerjik ve ruhsal ihtiyaçlarınızla birlikte tıbbi geçmişinizi sorgulayan ayrıntılı bir alım.
 • Nefes, duruş, yürüyüş ve çeşitli yoga pozlarının analizi.
 • Fiziksel pozlar sizin ihtiyaçlarınız için seçilmiş ve uyarlanmıştır.
 • Nefes, meditasyon ve rahatlama uygulaması.

Bunlarla birlikte yoga, kadınlar için adet ağrılarını yenmek için yardımcı olabilir.

Yoga Felsefesi Nedir?

Sorgulayarak başlamak gereklidir.

 • Yogada neler başarmaya çalışıyoruz?
 • Yoga yaşam tarzı nedir?
 • Yoga yaşamına iç içe geçmiş kadim bilgeliği kabul etmek ne kadar önemlidir?

Yoga felsefesi, bizi mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir yaşama götüren bir takip planı sunar. Derin ve uzun süreli memnuniyete dönüşen mutluluk. Vücudumuzu koruyan ve zihinsel ve canlı tutan sağlık. Sadece kendi içimizde değil, etrafımızdaki dünya ile de ortaya çıkan barış.
Yoga felsefesi ile fiziksel, zihinsel ve duygusal bir uyum yaratırız.

Pek çok farklı yoga geleneği var ve her insan kendileri için doğru olan kendi yolculuklarını seçecek. Fakat yogada hepimiz aynı amaca ulaşmak istiyoruz; ve bu daha iyi bir insan olmaktır.

Pozitif ışığımızla dünyayı etkileyebilecek daha iyi bir insan olmak için fiziksel pozisyonlar, nefes alma teknikleri ve meditasyon uyguluyoruz.  Trafikte sinirli olmak ya da iş yerinde zor durumlar gibi stresli durumlara daha sakince tepki vermek istiyoruz. Fakat stresi etkisiz hale getiren bir yol veya düşünceyi bulmak daha dikkatli bir tepkiye eşittir.

Yoga Felsefesi Nedir?
Fotoğraf: Ksenia Makagonova

Eğer yojik bir yaşam tarzının ne olabileceğine bakarsak, gittiğiniz her yerde, hepiniz için iç huzuru ve şefkat taşıyacağınız şekilde yaşamanın olduğunu keşfedeceğiz. Zihninizi sakinleştirip egonun yüksek sesini susturarak, iç netlik kazanırız. Bu, nasıl yaşadığınız ve dünyaya nasıl etkileşimde bulunduğunuz ve nasıl tepki gösterdiğiniz konusunda derin bir farkındalık yaratmakla ilgilidir. 

Yoga yapmak, dışardaki fiziksel duruşların yanı sıra bu farkındalığı yaratmayı da pratik yapmaktır. Acı çekenlere bile açık, kibar ve dürüst olmak – kendilerini günlük bir yoga pratiğine adamak istiyorlarsa herkesin almaya karar verebilecekleri nitelikler.

Çakra Nedir?

Çakraların vücuttaki yaşam gücü enerjisi (prana) merkezleri olduğuna inanılmaktadır. Vücut, omurganın tabanından başın üstüne kadar yedi ana çakra içerir. Bu çakraların her biri farklı bir enerji içerir.

Örneğin, kök çakrası topraklanır ve duygusal dengeyi yönetir, kalp çakrası ise şefkat ve koşulsuz sevginin merkezidir. Farklı asanalar aşağıdakiler gibi belirli çakraları hedefleyebilir:

 • Kök çakra ( muladhara ) – Çocuk pozu
 • Dalak (veya sakral) çakra ( svadisthana ) – güvercin
 • Solar pleksus çakrası ( manipura ) – dağ pozu
 • Kalp çakra ( anahata ) – kartal poz
 • Boğaz çakrası ( visuddha) – pulluk pozu
 • Üçüncü göz çakrası ( ajna ) – kedi / inek pozu
 • Taç çakra ( sahasrara ) – yarım lotus pozu

Çakra yoga genellikle Hatha yoga’da kullanılan asanaları kullanır, çünkü vücudu ve omurgayı hizalı tutar, bu da çakra enerjisinin akışını serbest bırakmaya ve dengelemeye yardımcı olur. Meditasyon, ilahiler ve pranayama, zihni rahatlatır, stresi azaltır ve enerjiyi arttırır.

Yoga ve Çakra
Fotoğraf: Form

Yoga Türleri Nelerdir?

Harta Yoga: Hatha, çoğu yoga stilini içeren genel bir kategoridir. Asana (yoga duruşları) ve pranayama (nefes alma egzersizleri) uygulamalarını içeren, vücudu meditasyon gibi daha derin ruhsal uygulamalar için hazırlayan asana (yoga duruşları) pratik yapan eski bir sistemdir.

Vinyasa Yoga: Hatha gibi, vinyasa yoga birçok farklı yoga stilini tanımlayan genel bir terimdir. Esasen nefes ile senkronize edilmiş hareket anlamına gelir ve güneşin selamı boyunca hızlı bir akışa dayanan güçlü bir stildir. Ayrıca bir yoga duruşundan diğerine sürekli akışı ifade eden bir akış sınıfı olarak adlandırılan bir vinyasa sınıfını görebilirsiniz.

Ashtagna Yoga: Ashtanga, Sri K. Pattabhi Jois tarafından modern dünyaya getirilen bir yoga sistemidir. Bir stüdyoda bir ashtanga dersine katılırsanız, poztan pozlamaya geçerken nefes almaya teşvik edilirken, bir veya daha fazla ashtanga serisinde kesintisiz olarak yönlendirilirsiniz. Her seri, her zaman aynı sırada, bir dizi asana dizisidir. Tipik olarak hızlı tempolu, güçlü ve fiziksel olarak zordur.

Power Yoga: Power yoga, vinyasa tarzı güçlü bir yoga tanımlamak için kullanılır. Başlangıçta Ashtanga’ya çok benziyor ve Ashtanga’yı Batılı öğrenciler için daha erişilebilir hale getirme çabasıydı. Bununla birlikte, farklı bir poz dizisi olması değil, eğitmene istediklerini öğretme özgürlüğü sağlaması bakımından farklıdır.

Yoga Türleri Nelerdir?
Fotoğraf: Form

Bikram Yoga: Bikram sınıfına girerken emin olabileceğiniz bir şey tutarlılıktır. Eğitmen dışında, bir Bikram sınıfı nereye giderseniz gidin aynıdır, telif hakkı alınmış yirmi altı duruş ve iki solunum tekniğinden oluşur, aynı sırada, doksan dakika boyunca, 105 ° F’ye (40,6) ısıtılmış bir odada ° C),% 40 nem ile yoga yapılır. Ayrıca terleyeceğinizden de emin olabilirsiniz; oda sıcak ve sınıf hem fiziksel hem de zihinsel olarak sizi zorluyor. Bikram Choudhury tarafından kurulan bu sıcak yoga formu, toksinleri yıkamak, kilo vermek ve öğrencilerin pozları daha derinden hareket ettirmelerini sağlamak içindir.

Jivamukti Yoga: Vinyasa tarzındaki asanalardan geçen ashtangaya benziyor. Her sınıf, jivamukti’ye özgü standart bir ısınma dizisi ile başlar ve genellikle öğretmenler haftalık temalar, ilahi, meditasyon, okumalar ve ifadeler içerir.

Anusara Yoga: Anüsara tarzı, tüm yoga duruşlarının altında yatan, zarafetle akmayı teşvik eden ve kalbinizi takip eden bir dizi Evrensel Hizalama İlkesi öğreten yeni bir hatha sistemidir. John Friend tarafından kurulan, anusara uygulaması genel olarak Üç A olarak bilinen üç bölüme ayrılmıştır. Tutum, uyum ve eylem içerirler.

Sivananda Yoga: Sivananda, Swami Sivananda tarafından kurulan ve batıya Swami Vishnu-devananda tarafından getirilen bir hatha şeklidir. Bir sınıf genellikle Savasana (gevşeme pozu), kapalabhati ve anuloma viloma ile başlar, ardından birkaç tur surya namaskara gelir. Daha sonra sınıf, birlikte omurganın gücünü ve esnekliğini artırmak için tasarlanmış Sivananda’nın on iki asanasından geçer. Chanting ve meditasyon da tam uzunlukta bir sınıfın bir parçası olabilir.

Yoga Türleri Nelerdir?
Fotoğraf: Form

Viniyoga: Viniyoga, uygulamanın çeşitli araçlarını ve yöntemlerini, bireyin kendine özgü durumu, ihtiyaçları ve çıkarlarına uyarlayan bir yoga yaklaşımını ifade eder. TKV Desikachar tarafından oluşturulan amaç, uygulayıcıya kendini keşfetme ve kişisel dönüşüm sürecini bireyselleştirme ve gerçekleştirme araçlarını vermektir.

Kundalini Yoga: Kundalini, tekrarlanan hareketler veya egzersizler, dinamik solunum teknikleri, ilahi, meditasyon ve mantraları içerir. Bir kriya olarak adlandırılan her bir spesifik kundalini egzersizi, sıklıkla tekrarlanan ve nefes ile senkronize edilen bir harekettir. Uygulama, yedi çakranın her birinden yukarı çekmek için omurganın dibindeki enerjiyi uyandırmak için tasarlandı. 

Yin Yoga: Yin yoga, pozların beş dakika veya daha uzun bir süre tutulduğu yavaş tempolu bir stildir. Pasif olsa da, yin yoga, uzun süre beklettiği için, özellikle de vücudunuz alışkın değilse, oldukça zor olabilir. Amaç, eklemlerdeki dolaşımı arttırmak ve esnekliği artırmak amacıyla bağ dokusuna – tendonlar, fasya ve ligamentler – orta derecede stres uygulamaktır. 

Yoga Yapmak Caiz Mi?

Diyanetin vermiş olduğu fetvaya göre caiz değil. – Diyanetin vermiş olduğu bu karar yabancıların etkinliğini alıp uygulamak sanırım ama sonuçta bunu Allah’ın vermiş olduğu zihni açık ve dingin tutmak için yapıyoruz. 🙂

Yoga Nasıl Yapılır? Evde Yoga Yapmak